Reklama

Biznes

Będzie więcej przedsiębiorstw społecznych w regionie

Opracowanie Ewelina Czyżewska
Dodano: 14.12.2017
36963_main
Share
Udostępnij

Mieszkańcy wsi Futoma w gminie Błażowa chcą utworzyć wioskę tematyczną o nazwie „Dolina Mięty”, w Rzeszowie powstanie Stowarzyszenie MOST, które działa na rzecz pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej; ponadto warsztat samochodowy i Akademia Kreatywności dla małych dzieci – dzięki  projektom realizowanym przez RARR S.A. w regionie pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw społecznych. 

Do tej pory z projektów skorzystało niemal 2000 osób.

1 stycznia br. Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ROWES) prowadzony przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. rozpoczął realizacje dwóch projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.  

Projekt w subregionie I (o budżecie w wysokości  22 818 554,00 zł) obejmuje powiaty: rzeszowski, kolbuszowski, niżański, stalowowolski i miasto Rzeszów. Do końca 2019 roku ma tu powstać 227 miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. Z kolei w subregionie II (o budżecie 25 910 731,00 zł) – obejmującym powiaty strzyżowski, ropczycko-sędziszowski, dębicki, mielecki, tarnobrzeski i miasto Tarnobrzeg – powstanie 247 miejsc pracy. Łącznie, w obu subregionach, powstanie 474 nowych miejsc pracy. Obydwa projekty opiewają na łączną sumę 50 mln zł – dzięki nim do końca 2019 roku powstanie ponad 450 miejsc pracy, z możliwością otrzymania dotacji oraz wsparcia pomostowego od 6 do 12 miesięcy.

Uczestnicy przechodzą cykl szkoleń

– Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania osób, które chcą zakładać takie przedsiębiorstwa. Te osoby łączą się w tzw. grupy inicjatywne, po czym, wspólnie z animatorem pracują nad przygotowanym pomysłem na działalność. Animator wspiera tworzenie grup, pomaga wyłonić lidera, motywuje do działania – mówi Jakub Karp z RARR S.A. – Projekt trwa już dość długo, ponieważ dbamy o to, żeby przedsiębiorstwa były jak najlepiej przygotowane i jak najdłużej utrzymały się na rynku.

Po pracy z animatorem, grupy inicjatywne pracują z doradcami kluczowymi, którzy pomagają określić ewentualne braki przygotowanego projektu, eliminują błędy, a także wspomagają w znalezieniu niezbędnych do działalności zasobów. – Kolejnym etapem są pięciodniowe szkolenia, na których uczestnicy zdobywają wiedzę z zakresu zagadnień prawnych, finansowych, kadrowych czy księgowych. Szkolenia te mają również pomóc w stworzeniu biznesplanu, który jest etapem końcowym przygotowania do rozpoczęcia działalności. Przygotowany biznesplan oceniają komisje zewnętrzne. Jeżeli ocena będzie pozytywna, czyli komisja uzna, że przedsiębiorstwo ma szansę na funkcjonowanie na rynku, grupa otrzyma dofinansowanie – dodaje Jakub Karp.

Zainteresowanie zakładaniem przedsiębiorstw społecznych w regionie w ramach tego projektu jest spore, a mieszkańcy Podkarpacia wykazują się pomysłowością. Dużą rolę w projekcie odgrywają lokalni animatorzy, których zadaniem jest m.in. propagowanie partnerstw lokalnych w małych środowiskach, gdzie mieszkańcy nie zawsze potrafią ze sobą współpracować lub boja się takiej współpracy. Rolą animatora jest pokazać sens i potencjał współpracy partnerskiej.

– Dzięki wspólnej pracy pojawiają się pomysły na nowe stowarzyszenia czy fundacje i powstają projekty np. na rzecz seniorów czy dzieci z danego regionu. Odbywają się też festyny czy pikniki rodzinne. Często wśród lokalnych społeczności funkcjonują rzemieślnicy, którzy poprzez swoją działalność mogą promować region. Nie jesteśmy nauczeni współpracy, działania w partnerstwie na rzecz lokalnego środowiska. Zadaniem animatora, jest dotrzeć do tych osób i pokazać im, ile są w stanie wspólnie zdziałać – wyjaśnia Agnieszka Tylutka-Gelio, animatorka projektu. – Z kolei osoby zakładające przedsiębiorstwo społeczne muszą mieć też świadomość, że będą musiały się utrzymać na rynku, czyli na siebie zarabiać. Muszą umieć też dysponować kapitałem, który otrzymują w formie wsparcia.

Warsztat samochodowy i kreatywna świetlica dla dzieci

Mieszkańcy wsi Futoma w gminie Błażowa chcą utworzyć wioskę tematyczną o nazwie „Dolina Mięty”. Pomysł wioski tematycznej powstał w środowisku osób związanych ze Stowarzyszeniem Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej.

Pani Aleksandra razem z koleżanką planuje założyć spółkę z o.o. non profit, która zatrudni młode osoby z niepełnosprawnością. Przedsiębiorstwo pn. „Akademia Kreatywności”, będzie miejscem dla małych dzieci, w którym po lekcjach będą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, uczyć się nowych ciekawych rzeczy. „Akademia Kreatywności” będzie działać na zasadzie świetlicy. Założycielki chcą stworzyć swoje wymarzone miejsce pracy, jak również zapewnić pracę osobom z niepełnosprawnościami, które często mają problem z odnalezieniem się na rynku pracy.

Pochodzący z Łańcuta pan Michał planuje otworzyć warsztat samochodowy (usługi: autodetailing, stosowanie metody PDR – wyciąganie wgniotek w karoserii, mechanika samochodowa, elektronika samochodowa), w którym zatrudni osoby bezrobotne, które podobnie jak on pomagały w warsztatach, ale nie były zatrudnione.

W ramach projektu powstają także stowarzyszenia czy fundacje, jak na przykład, ogólnopolskie stowarzyszenie MOST, działające w Rzeszowie, ale zrzeszające pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej z całej Polski. Stowarzyszenie będzie działało na rzecz pracowników WTZ oraz zasadności istnienia tych placówek, przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami.

Nabór do projektu jest ciągły. Osoby zainteresowane założeniem przedsiębiorstwa społecznego, nadal mogą zgłaszać się do RARR S.A.

Kontakt

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

ul. Szopena 51, 35-959 Rzeszów

pokój 206, 112

Telefon: 17 86 76 278, 17 86 76 259, 17 86 76 277

e-mail: rowes@rarr.rzeszow.pl

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy