Inwestycja, polegająca na budowie nowej kliniki hematologii i kliniki nefrologii ze stacją dializ w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie, przygotowana została formalnie już trzy lata temu. Ale dopiero od wczoraj pieniądze na ten cel zostały zapewnione umową, jaką podpisał dyrektor szpitala z zarządem województwa podkarpackiego. Wciąż natomiast trwają przygotowania do wcielenia szpitala w struktury Uniwersytetu Rzeszowskiego. Do tego konieczna jest jednak poprawa sytuacji finansowej tej placówki zdrowia.
Za niemal 43 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego zostanie rozbudowany budynek szpitala, który obecnie nie jest użytkowany. Zostanie do niego przeniesiona klinika hematologii i klinika nefrologii ze stacją dializ. Projekt obejmuje nie tylko przebudowanie budynku i zagospodarowanie jego otoczenia, ale także zakup wyposażenia niezbędnego do prawidłowego świadczenia usług zdrowotnych. W efekcie powstanie jeden nowy i kompleksowo wyposażony budynek szpitalny, mieszczący przychodnię nefrologiczną i hematologiczną, stację dializ, klinikę nefrologii, klinikę hematologii, bank komórek krwiotwórczych z pracownią cystometrii.
– Te klinki funkcjonują w obrębie szpitala, ale są ograniczone miejscem. Dzięki inwestycji pacjenci będą mieć najlepsze, światowe warunki leczenia – mówił dyrektor szpitala Witold Wiśniewski, po podpisaniu umowy na realizację projektu tej inwestycji. – Projekt został przygotowany został dwa-trzy lata temu, łącznie z pozwoleniem na budowę, ale brakowało pieniędzy na jego realizację. Teraz są one zapewnione. Szpital zaczyna realizację także innych inwestycji. W ciągu najbliższych dwóch-trzech kwartałów wystartujemy z rozbudową Podkarpackiego Centrum Onkologii, która będzie kosztować ponad 20 mln zł. W przyszłym roku zaczniemy także budowę, rozbudowę i remont Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc. To kolejny projekt w ramach RPO i jest one obecnie na etapie przygotowania projektu budowlanego.
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 ma być szpitalem uniwersyteckim. – To ważne, ponieważ na mapie województwa podkarpackiego takiego szpitala nie ma, a jest to ważny element funkcjonowania i zapewnienia wysokiej jakości kształcenia na studiach medycznych z kierunkiem lekarskim, jakie prowadzi Uniwersytet Rzeszowski – zauważył Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. – Połączenie Szpitala Klinicznego nr 1 z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc, wraz z nowym algorytmem finansowania i nową siecią szpitali, gwarantuje tej placówce w przyszłorocznym budżecie większe pieniądze z budżetu państwa. Powstanie szpitala uniwersyteckiego dawałoby także szanse na dodatkowe źródła finansowania w budżecie krajowym. Szpital posiada zadłużenie, ale spodziewamy się, że dzięki inwestycjom i większemu finansowaniu jego sytuacja będzie się poprawiała.
Dr hab. Grzegorz Ślusarz, prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego natomiast dodał: – Włączenie szpitala w struktury uniwersytetu nie jest jednak prostą sprawą. Tak jak służba zdrowia jest w przededniu wielkiej reformy, bo tak można określić wprowadzenie sieci szpitali i nowego systemu finansowania, tak i szkolnictwo wyższe jest w przededniu wielkiej, niewiadomej reformy. Stąd ta procedura dość długo już trwa, ale mam nadzieję, że znajdziemy takie rozwiązania, które będą bezpieczne dla obu stron. Z jednej strony musimy myśleć o kwestiach związanych z bezpieczeństwem świadczenia usług medycznych, a z drugiej o rozwoju naukowym uczelni. Połączenie tych dwóch elementów jest sprawą niezwykle skomplikowaną, ale jesteśmy w trakcie rozmów i myślę, że znajdziemy dobre rozwiązanie dla obu stron.