Reklama

Biznes

Światowa korporacja, pasjonat drewna i prawnicy dołączyli do inkubatora

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 12.01.2017
30794_glowne
Share
Udostępnij

Siedem nowych firm dołączyło w ostatnim półroczu do Inkubatora Technologicznego w Jasionce. Wśród nich jest m.in. kancelaria prawnicza, światowa korporacja oraz pasjonat drewna robiący meble modułowe. Działalność rozpoczęło tu także 20 start-upów z projektu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. W Inkubatorze działa obecnie 51 firm, które łącznie zatrudniają 328 osób. – Rok 2017 będzie dla nas szczególny, bo będziemy obchodzić 10 lat funkcjonowania Preinkubatora Akademickiego i 5 lat Inkubatora Technologicznego – powiedziała Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A, dodając, że dobre wyniki osiągnęły także strefy PPN-T Aeropolis. Przedsiębiorcy łącznie zainwestowali tu ok. 1, 8 miliarda, tworząc 4400 miejsc pracy.

RARR S.A. podsumował ostatnie półrocze 2016 roku w Inkubatorze Technologiczny na kolejnym śniadaniu biznesowym. Tym razem miało ono formułę otwartą, więc mogli w nim uczestniczyć także przedsiębiorcy spoza PPN-T Aeropolis.

– Śniadanie biznesowe to cykliczne spotkanie, które organizujemy co pół roku, żeby podsumować naszą działalność oraz porozmawiać z przedsiębiorcami na temat ich oczekiwań i problemów – mówił Janusz Fudała, prezes RARR S.A.

Barbara Kostyra, wiceprezes RARR S.A. przyznała, że rok 2017 będzie dla Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis szczególny. – Preinkubator zaczął funkcjonować w 2007 roku. W lutym 2007 odbyła się konferencja inaugurująca jego działalność. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że tak daleko zajdziemy. Działalność rozpoczęło w nim 37 firm. Będziemy też obchodzić pięć lat funkcjonowania Inkubatora Technologicznego. Mamy także trzy strefy. Inkubator działa na pierwszej, najstarszej strefie – strefie S1 liczącej 70 ha, gdzie przedsiębiorcy zainwestowali 1, 300 mld zł i stworzyli ponad 2 300 miejsc pracy.  W strefie S2 zainwestowano 414 mln zł i utworzono 1700 miejsc pracy. Z kolei strefa S1-3 jest w połowie zagospodarowana, przedsiębiorcy zainwestowali tu 127 mln zł, 400 miejsc pracy. Jesteśmy dumni z tych wyników – mówiła Barbara Kostyra.

Fot. Tadeusz Poźniak

Nowoczesne laboratorium pomaga przedsiębiorcom

Podczas śniadania biznesowego prezentowano także działalność nowoczesnego Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania Aeropolis, wyposażonego w supernowoczesne urządzenia. Laboratorium świadczy usługi badawcze dla firm z PPN-T, a także dla innych przedsiębiorstw. Prezentowana była również oferta samego inkubatora. Dawid Adamski, kierownik Centrum Promocji Inkubatora Technologicznego przyznał, że wynajem pomieszczeń w inkubatorze wynosi ponad 90 procent.

W programie śniadania znalazło się także miejsce na prezentację firm, które dołączyły do Inkubatora w drugim półroczu 2016 r. Były to m.in. JPB systeme, Sierra Zulu, Bodycote, Kwadrat Projekt, Bodycote i Cadway Automotive.

JPB systeme, firma z wieloletnim doświadczeniem na światowych rynkach, specjalizująca się w produkcji elitarnego systemu nakrętek samoblokujących, stosowanych głównie w branży lotniczej i motoryzacyjnej, wynajmie w inkubatorze halę produkcyjną. Cadway Automotive zajmuje się projektowaniem nadwozi pojazdów, specjalizuje się w samochodach prototypowych; wspiera klientów od zaprojektowania części, po jej wdrożenie i nadzór na linii.

Kancelaria prawnicza, światowa korporacja i firma motoryzacyjna w Inkubatorze Technologicznym

Kancelaria Prawna Sierra Zulu specjalizuje się w prawie lotniczym, międzynarodowym i górniczym. Swoje usługi dedykuje głównie przedsiębiorcom z Doliny Lotniczej, ale też dla innych firmom. W naszym zespole kancelarii pracują osoby mające doświadczenie nie tylko prawnicze, ale także w branży lotniczej czy górniczej.

Fot. Tadeusz Poźniak

Bodycote jest światową korporacją dostarczającą procesy technologiczne. – Będziemy dostarczać obróbkę cieplną przeprowadzanej w procesach próżniowych i cieplno-chemiczną dla przemysłu lotniczego. Planujemy zatrudnić ok. 35 osób, na przełomie lutego i marca zaczynamy pełną działalność. Chcemy też współpracować z Politechniką Rzeszowską – mówił Jacek Baranowski, dyrektor oddziału Bodycote w Rzeszowie.

Na działalność w Inkubatorze Technologicznym zdecydował się również Rafał Pawłowski, właściciel firmy Kwadrat Projekt, który od 11 lat pasjonuje się drewnem i nadaje mu formę użytkową. Firma Kwadrat Projekt tworzy meble modułowe, w większości robione ręcznie. – Meble można ze sobą łączyć, ustawiać je do góry nogami, czy na plecach. System modułowy pozwala na niekończącą się budowę modułową, produkt jest ekologiczny, z surowca naturalnego – mówił Rafał Pawłowski, który swój projekt zastrzegł w Europie.

Innowacyjne pomysły start-upów

Na śniadaniu biznesowym był też prezentowany Akcelerator Start In Podkarpackie oraz kilka projektów z Platformy Startowej TechnoPark BiznesHub. Wśród nich była m.in. spółka Cinematic VR, zajmująca się wirtualną technologią i sprzedająca ją od dwóch lat. – Jesteśmy partnerami z plenerami filmowymi Film Spring Open tworzonymi przez Sławomira Idziaka, na których odpowiadamy za warsztaty VR, a naszymi klientami są m.in. HBO, czy miasto Warszawa, dla której zrobiliśmy klip promujący Warszawę na Expo 2015 w Mediolanie. W inkubatorze chcemy zająć się digitalizacją obiektów do wirtualnej rzeczywistości, tworzyć wirtualne katalogi produktów, dzięki czemu np. będzie się  zacierać różnica pomiędzy zakupami on-line a zakupami w sklepie.

Pomysł na urządzenie, które zautomatyzuje nakładanie tynków, a w przyszłości inne prace wykończeniowe, prezentował student Politechniki Rzeszowskiej. Marcin Drozd z firmy PTS Investment przedstawiał ASPAE, system produkcji sprężonego powietrza, pozwalający na ogrzewanie domów, oczyszczanie basenów za pomocą ekologicznej energii.

Marek Siudyła zainteresował uczestników spotkania elektryczną, cyfrową szybą. – Opracowaliśmy elektryczną, cyfrową szybę, która za pomocą sterowania manualnego lub aplikacji w komórce pozwala na blokadę światła dziennego. Mamy już prototyp urządzenia, zrobiony w warunkach „domowych” – dodał.

Fot. Tadeusz Poźniak

Ostatnim prezentowanym start-upem był produkt firmy Spot Browser, zajmującej się wirtualną rzeczywistością. Produkt ten jest kierowany głównie do deweloperów, a prototyp urządzenia pozwala np. dokumentować instalacje pod tynkami i wylewkami, dokumentację powykonawcza, archiwizację konserwatorska, ofertę sklepów on-line czy tworzenie fotoreportaży.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania mieli okazję poznać się i porozmawiać podczas śniadania biznesowego.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy