Reklama

Biznes

Dawna Alima-Gerber ma już 90 lat! Fabryka zaczynała od cukierków

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 24.11.2016
30251_glowne
Share
Udostępnij

Należąca dziś do koncernu Nestlé, fabryka Gerbera w Rzeszowie, powstała jeszcze przed II wojną światową. Najpierw produkowała słodycze, a potem zasłynęła jako producent soczków dla dzieci Bobo Frut. Dziś to zakład z najnowocześniejszym w Europie centrum-badawczo rozwojowym. Z okazji 90-lecia, za 10 mln zł wybudowano tu nową linię produkcyjną z kolejnym owocowym produktem dla maluchów.

Historia rzeszowskiej fabryki GERBER, należącej do Nestlé, zaczęła się od…. słodyczy! To właśnie w Rzeszowie w 1926 roku powstała Fabryka Cukierków „Alima”, która następnie w latach 50. przekształciła się w zakład produkujący przetwory owocowo-warzywne. W 1968 roku rozpoczęto w fabryce produkcję popularnych soczków BOBO FRUT. W 1992 roku firma Alima została przejęta przez GERBER, który następnie dołączył do firmy Nestlé w 2007 roku. Od tego czasu oferta produktów dla niemowląt i małych dzieci znacznie się powiększyła. Pojawiły się nowe rynki zbytu. Zainwestowano w rozwój zakładu. Stworzono m.in. jedno z najnowocześniejszych w Polsce i Europie laboratoriów: Centrum Badawczo-Rozwojowe.

Fot. Fabryka Nestlé w Rzeszowie

W latach 2012-2016 całkowita wartość inwestycji koncernu w rzeszowskim zakładzie wyniosła 54 mln złotych, w tym 10 mln przeznaczono na stworzenie nowej linii produkcyjnej, z której schodzi najnowszy produkt marki GERBER – deserki owocowe w tubkach.

– Dzięki tej inwestycji zatrudniliśmy dodatkowych 60 osób. Tubki trafiły do sprzedaży z początkiem lipca. Od tego czasu wyprodukowaliśmy już 5,5 mln sztuk tego produktu, a koniec roku planujemy zamknąć z wynikiem 10 mln sztuk – mówi Paweł Miłkowski, Dyrektor Zakładu Nestlé Polska S.A. Oddział w Rzeszowie.

Rocznie z linii produkcyjnej fabryki w Rzeszowie schodzi ponad 100 mln sztuk produktów. Około 34% całej produkcji jest przeznaczonych na eksport, m.in. do Rosji, Francji, Szwajcarii, Czech, Finlandii, na Ukrainę, a także Izraela. Rocznie do fabryki, składającej się z 6 hal, trafia kilkanaście tysięcy ton owoców i warzyw pochodzących z polskich upraw. Codziennie w rzeszowskim zakładzie wytwarzanych jest prawie 90 ton produktów dla niemowląt i dzieci.

Fot. Fabryka Nestlé w Rzeszowie

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy