Reklama

Biznes

Cyfryzacja a rozwój biznesu na Podkarpaciu

Artykuł Partnera
Dodano: 15.09.2015
21868_KAR_debata01
Share
Udostępnij
Podczas debaty która odbyła się 14 września 2015 r. w przemyskim ratuszu, przedstawiciele firm z branży informatycznej oraz naukowcy dyskutowali na temat zjawiska digitalizacji i jego skutków gospodarczych.
 
Spotkanie przedstawicieli firm oraz reprezentantów świata nauki stanowiło element programu konferencji naukowej pt. „Marketing w dobie digitalizacji procesów rynkowych”, którą zorganizowała Katedra Marketingu i Przedsiębiorczości przy Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z Klastrem Firm Informatycznych Polski Wschodniej.  
 
Uczestnikami debaty byli: dr Janusz Hamryszczak – Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, Paweł Kielanowski – dyrektor biura Klastra IT, Rafał Cencora reprezentujący startup theappCreate, Paweł Janda z firmy Mobitouch Sp. z o.o. oraz Wit Więch reprezentujący spółkę Order of Code. Debatę poprowadził dr Grzegorz Hajduk z Uniwersytetu Rzeszowskiego. 
 
Główne wnioski jakie wypływają z prowadzonej dyskusji dotyczą specyfiki regionu Polski Wschodniej, jako obszaru w którym branża informatyczna dynamicznie się rozwija. Informatyka została wybrana jako inteligentna specjalizacja województwa podkarpackiego a region ten coraz częściej utożsamiany jest z branżą IT. Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej zrzesza aktualnie 63 podmioty. Ośrodkiem skupiającym firmy IT jest Rzeszów, który znajduje się na 2.  miejscu w Polsce pod względem wzrostu liczby zatrudnianych informatyków, ale przybywa również podmiotów zlokalizowanych w mniejszych miastach regionu. Konsekwencją tego jest rosnące zapotrzebowanie na pracowników o wyspecjalizowanych kompetencjach informatycznych. Popyt na tego rodzaju kadrę już teraz przewyższa liczbę dostępnych na rynku pracy specjalistów a zjawisko to będzie się nasilać w przyszłości. Branża dynamicznie się rozwija ponieważ kolejne obszary biznesu i procesy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają cyfryzacji. Rośnie zapotrzebowanie na usługi firm informatycznych i trend ten nie zmieni się w najbliższych latach. Przed lokalnymi szkołami i uczelniami stają istotne wyzwania dotyczące przygotowania młodych ludzi do pracy w branży IT w przyszłości.
 
Firmy informatyczne z Podkarpacia tworzą i wdrażają nowoczesne rozwiązania informatyczne, które oferowane są głównie odbiorcom spoza regionu. Spory udział mają usługi świadczone na rzecz klientów zagranicznych. Zapotrzebowanie na nie zwiększa się. W najbliższych latach spodziewany jest wzrost poziomu informatyzacji między innymi w takich branżach jak: medycyna czy edukacja, jak również w sektorze publicznym oraz w mediach, które muszą dostosowywać się do potrzeb odbiorców coraz powszechniej korzystających z informacji w formie cyfrowej. Popularność smartfonów i innych urządzeń mobilnych wymusza zmianę modelu dostarczania informacji odbiorcom. Dzięki technologiom mobilnym otwierają się też coraz szersze możliwości indywidualizowania przekazu i kierowania go na przykład do indywidulanych odbiorców. Dlatego też potencjalnymi klientami firm tworzących aplikacje mobilne są również przedstawiciele małego biznesu. Współczesny właściciel restauracji korzystający z technologii mobilnych może wysłać ofertę do klienta, który właśnie znajduje się w pobliżu jego lokalu. Takie zaproszenie pojawiające się na ekranie smartfona  jest alternatywą dla tradycyjnej reklamy i może stanowić ważny elementy przewagi w walce o klienta. 
 
Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że nie da się określić granicy procesu cyfryzacji. Będzie ona przesuwać się w ślad za postępem technologicznym. Zakres wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych w biznesie zależeć będzie od tego w jakim kierunku zmieniać się będą potrzeby i oczekiwania klientów a są one obecnie niezwykle trudne do przewidzenia.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy