Reklama

Biznes

Relacja z IV Gali Magazynu VIP Biznes&Styl

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 25.11.2012
938_img_2223
Share
Udostępnij
– Bądźmy dumni z Podkarpacia, bądźmy dumni z Rzeszowa! – apelował w sobotni wieczór prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podczas IV Gali VIP Biznes&Styl w dużej sali Filharmonii Podkarpackiej, podczas której został rozstrzygnięty ranking magazynu VIP Biznes&Styl – Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2012. Laureaci: poseł Jan Bury (polityka), Marek Darecki (biznes), prof. Marta Wierzbieniec (kultura) i dr Błażej Błażejowski (odkrycie roku), jak również wszyscy nominowani, to kilkadziesiąt dowodów na to, że mamy z czego, a właściwie z kogo być dumni.

W gali uczestniczyli m.in. marszałek województwa Mirosław Karapyta, wicewojewoda Alicja Wosik, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz kilkuset przedstawicieli podkarpackiego biznesu, nauki, kultury, samorządu; sporo bohaterów naszych tekstów z czterech lat. Galę prowadziła red. Elżbieta Lewicka, stały współpracownik VIP-a.

To wyróżnienie zobowiązuje

W części oficjalnej rozstrzygnęliśmy ranking Najbardziej Wpływowi Podkarpacia 2012. Ogłoszenie zwycięzcy w każdej kategorii poprzedzało przypomnienie sylwetek osób nominowanych. Zwycięzcy otrzymali statuetki autorstwa znanego podkarpackiego rzeźbiarza Macieja Syrka.
Statuetka w kategorii VIP Kultura trafiła w ręce prof. Marty Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej. Wręczyli ją Adam Kruk, dyrektor Galerii Nowy Świat, i Adam Cynk, wydawca magazynu VIP.  
– Taka nagroda bardzo cieszy, wzrusza, na pewno dodaje skrzydeł, ale też zobowiązuje – stwierdziła laureatka.  Swój sukces zadedykowała współpracownikom: zarówno orkiestrze, jak i pracownikom administracji i obsługi, bo – jak stwierdziła – „w tej nagrodzie jest cząstka wkładu pracy każdego z nich”. Prof. Wierzbieniec przypomniała także, że „w tej nagrodzie jest cząstka publiczności”, bo „każdy wykonawca potrzebuje odbiorcy”.
 

Laureata w kategorii VIP Biznes ogłosili Andrzej Ciosmak, dyrektor Okręgu Podkarpackiego PZU, i Aneta Gieroń, wydawca i redaktor naczelna magazynu VIP. Zwycięzca, prezes WSK „PZL-Rzeszów” Marek Darecki, stwierdził, że patrząc na sylwetki osób nominowanych myśli: „ileż tu jest pasji, ile zaangażowania i talentów, aby nasz region podkarpacki ruszyć do przodu”. – Jest sukces w postaci Asseco, Doliny Lotniczej czy tego, co robi pan prezydent Ferenc – Rzeszowa, który wkrótce będzie najpiękniejszym miastem Polski – stwierdził prezes Darecki. – Ale są to wysiłki punktowe. Okazuje się, że ciągle rośnie dystans Podkarpacia do średniej krajowej, Odbieram tę nagrodę jako zobowiązanie –niniejszym czynię je przed Państwem – do jeszcze większego przyspieszenia, jeszcze większego dołożenia się do sukcesu tak przepięknej krainy, jaką jest Podkarpacie.
 

Ze statuetką VIP-a na Antarktydę

– Jestem zaskoczony, ale nie tak bardzo, jak w ubiegłym tygodniu, w sobotę, mój były lider Waldemar Pawlak i nowy lider Janusz Piechociński – zażartował prezes podkarpackiego PSL, poseł Jan Bury, po tym, jak odebrał statuetkę za zwycięstwo w kategorii VIP Polityka z rąk Piotra Bieńczaka, właściciela firmy Multistone, i Ingi Safader-Powroźnik, wydawcy VIP-a. – Jestem człowiekiem bardzo skromnym i pracuję dla Podkarpacia, dla swojego regionu, dla swojej partii, zawsze z pasją. Na tej sali mogłoby się jeszcze zmieścić kilkudziesięciu czy kilkuset takich, którzy na tę nagrodę zasługują. Dzisiaj w kategorii biznes, kultura czy polityka widzieliśmy kilkadziesiąt twarzy. Każdy w swojej kategorii jest wyśmienity, wspaniały i pomysłowy – stwierdził poseł Bury. Przypomniał sukcesy Podkarpacia m.in. w dziedzinie infrastruktury, kultury czy sportu. – Nie byłoby tego bez współpracy i bez dużego, wspólnego kompromisu, który dzisiaj jest bardzo ważny w biznesie, polityce i działalności samorządowej – podkreślił. – A słowo kompromis jest kluczem do sukcesu. W Brukseli zakończyły się w dniu wczorajszym negocjacje nad budżetem Unii. Zabrakło kompromisu. A gdyby był, to mielibyśmy pewność, że kolejnych 7 lat byłoby w Polsce i na Podkarpaciu siedmioleciem rozwoju.
 

Po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii Odkrycie Roku. Statuetkę otrzymał pochodzący ze Szczawnego w gm. Komańcza dr. Błażej Błażejowski, paleontolog, pracownik PAN, który kilka lat temu, jako jedyny Polak, na kanadyjskiej wyspie Devon wziął udział w prowadzonym pod nadzorem NASA programie przygotowań do pierwszego załogowego lotu na Marsa. Angażuje się także w projekty związane z edukacją, był m.in. ambasadorem ogólnopolskiej akcji „Książka dla Komańczy”, dzięki której do tej miejscowości trafiło 2,5 tys. książek. – W ub. roku pan doktor dostał propozycję objęcia naszej placówki naukowej na Antarktydzie i chciałam powiedzieć, że pan Błażej tylko dlatego nie pojechał, iż chciał dziś odebrać tę nagrodę – żartowała wręczająca statuetkę red. Aneta Gieroń. – Ale jest to część prawdy, bo pan Błażej pojedzie w przyszłym roku. Mam nadzieję, że z naszą statuetką w walizce. A to, że w tym roku jest z nami, jest związane z jego zobowiązaniami naukowymi i zawodowymi.
 

– Kiedy dzisiaj przechodziłem przez rzeszowski rynek, zrozumiałem co miał na myśli mój dyrektor, prof. Majewski, który był tutaj kilka miesięcy temu, kiedy mówił: „słuchaj, ale ten Rzeszów jest piękny” – stwierdził dr Błażejowski. Komplementował także magazyn VIP, który – jak stwierdził – śledzi od ponad roku: – Widzę, że w redakcji rozumieją, czym jest popularyzacja nauki, jak jest ważna, że nauka jest częścią naszego kulturowego dziedzictwa, że demokracja wymaga, aby coraz większa liczba obywateli rozumiała znaczenie kultury, nauki, sztuki, świadomie zabierała głos w debatach publicznych.

O wpływowości przesądzają czyny, a nie słowa

Następnie zabrali głos przedstawiciele władz województwa i miasta. Wicewojewoda Alicja Wosik przypomniała powiedzenie Margaret Tchatcher: „być wpływowym to tak jak być damą. Jeśli trzeba ludziom tłumaczyć, że się nią jest, to się nią nie jest”. – O tym, czy ktoś jest wpływowy, przesądzają czyny, a nie słowa – podkreśliła pani wicewojewoda. Jej zdaniem, laureaci rankingu są dowodem na prawdziwość tego twierdzenia. A zwracając się do dr. Błażejowskiego, Alicja Wosik żartobliwie apelowała: – Niech Pan nie leci na Marsa, bo to podróż w jedną stronę, a my chcemy Pana tu oglądać.
 
Zdaniem prezydenta Tadeusza Ferenca, to nie przypadek, że trójka z czterech laureatów rankingu to osoby z Rzeszowa. Prezydent uważa, że ranking VIP-a „utrwala świadomość, że mamy w Rzeszowie, na Podkarpaciu wspaniałych ludzi”. – Proszę przyjechać po powrocie ze świata, Rzeszów dalej będzie się rozwijał, Podkarpacie będzie dalej się rozwijało – zwrócił się prezydent do zwycięzcy kategorii VIP Odkrycie Roku.

Marszałek Karapyta wspominał, że kiedy jeszcze był wojewodą, w programie „Herbatka u Tadka” Tadeusz Drozda zapytał go, jak się czuje jako wojewoda ostatniego województwa w UE. – Moja odpowiedź była krótka: „panie Tadeuszu, czy pan kiedyś wjeżdżał do Polski od strony Ukrainy?”. „Tak”. „Gdzie jest ustawiona tablica: Unia Europejska? W województwie podkarpackim. To jest pierwsze województwo Unii”. Marszałek stwierdził, że utożsamia się z każdym z laureatów. Nawiązał także do Marsa: –  Tak jak rozsławiamy Podkarpacie w Paryżu, Londynie czy Berlinie, tak będzie znane na Marsie. Panie Błażeju, liczymy na to.
 
Cohen według Lory Szafran
 
W części artystycznej wystąpiła Lora Szafran, znakomita wokalistka jazzowa rodem z Krosna. Z towarzyszeniem zespołu zaśpiewała utwory z płyty „Sekrety życia według Leonarda Cohena”. Refren kończącego recital słynnego przeboju kanadyjskiego barda „Hallelujah” podchwyciła cała sala, która pożegnała wokalistkę rzęsistymi brawami.
Później z sufitu została spuszczona szarfa, na której Aneta Micał z Rzeszowa zaprezentowała mrożące krew w żyłach ewolucje, nakazujące wątpić w istnienie prawa grawitacji. Tu także ręce uczestników gali same składały się do oklasków.
 

Magazyn VIP, jako pismo również lifestylowe, nie mógł nie zaprezentować pokazu mody biznesowej, przygotowanej przez Centrum Handlowe Nowy Świat w Rzeszowie. Bardzo interesujące kreacje prezentowały modelki i modele z agencji Millenium Model. Galę zakończył bankiet w foyer filharmonii, będący okazją do kuluarowych rozmów uczestników gali.

Mecenasi Gali: Multistone, Galeria Nowy Świat.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy