Reklama

Biznes

5 firm proponuje ekspozycje dla centrum nauki “Łukasiewicz”

Alina Bosak
Dodano: 15.12.2020
52338_warbu
Share
Udostępnij
Dzień przed wigilią, 23 grudnia br. mija termin złożenia ofert na wykonanie sześciu ekspozycji dla Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Do przetargu zaproszono pięć firm wyłonionych w postepowaniu w trybie dialogu konkurencyjnego. Jedna z wybranych wystaw będzie mobilna, inne na stałe umieszczone zostaną w budynku centrum w podrzeszowskiej Jasionce. Ten rośnie zgodnie z harmonogramem. Budowlańcy zakończyli pracę przy kondygnacji podziemnej i kończą parter. W 2022 roku mają tu wejść pierwszy zwiedzający.
 
5 sierpnia br. podkarpackie vipy uroczyście wbiły łopaty w ziemie na działce nieopodal lotniska w Rzeszowie, w symboliczny sposób rozpoczynając budowę Podkarpackiego Centrum Nauki  „Łukasiewicz”. Po czterech miesiącach na rozkopanym placu coraz lepiej widać rosnące muru budynku, który ma być wyjątkowym centrum edukacji, zarażającym pasja do nauki i techniki dorastające pokolenia. Po koniec listopada firma Warbud S.A. – wykonawca inwestycji – radośnie poinformowała: „wyszliśmy z ziemi” i zaprezentowała zdjęcia z budowy. Ta rzeczywiście przebiega zgodnie z harmonogramem.
 
– Nie ma żadnych opóźnień – zapewnia Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury ds. PCN  „Łukasiewicz”. – Największy proces inwestycyjny związany z budową centrum odbywa się zgodnie z założeniami. Jest już gotowa cała kondygnacja podziemna w stanie surowym i w tej chwili trwają prace przy parterze, na którym znajdować będzie się wejście, przestrzeń ekspozycyjna, kawiarnia, bar, pomieszczenia techniczne. Kończone są tu ściany i wykonywany strop. Budowany jest też parking dolny od strony północnej, gdzie konieczne było niewelowanie terenu. Przełożono już sieci przyłączeniowe, które kolidowały z inwestycją. Trwają prace związane z budową wewnętrznej infrastruktury elektrycznej. Termin oddania, czyli początek 2022 roku nie jest zagrożony.
 
Fot. Warbud
 
„Łukasiewicz” będzie budynkiem czterokondygnacyjnym, liczącym 6,5 tys. mkw. Około 3 tys. mkw. stanowić ma przestrzeń ekspozycyjna. I nad jej stworzeniem również zespół projektowy pracuje. Zaplanowano sześć wystaw interaktywnych, w tym jedna mobilną, możliwą do prezentacji w innych obiektach. 
 
– Postepowanie w trybie dialogu konkurencyjnego pozwoliło nam wyłonić pięć firm, które do 23 grudnia mają złożyć oferty. Rozstrzygnięcie nastąpi w styczniu 2021 roku. To głównie polskie podmioty. Jedno konsorcjum oparte jest na polsko-estońskiej współpracy. Pięć firm jest zainteresowanych stworzeniem wszystkich ekspozycji, a pozostałe chciałyby przygotować po 1-2 wystaw – wymienia dyrektor Michalski. – Będzie m.in. wystawa poświęcona lotnictwu, przyrodzie, a także dla maluchów w wieku 3-6 lat.   
 
Z 90 mln zł, jakie samorząd zarezerwował na inwestycję (ok. 72 mln stanowią środki Unii Europejskiej), przygotowanie wystaw kosztować ma ok. 29 mln zł. Budowa budynku pochłonie 49 mln zł. Pozostałe 12 mln zł przeznaczone zostanie m.in. na wyposażenie laboratoriów, zakup mebli, wyposażenia biur, sprzęt informatyczny, czy system biletowy.
 
Już pod koniec 2021 roku można spodziewać się rekrutacji na stanowiska animatorów i edukatorów do obsługi wystawy mobilnej, która według założeń ma być prezentowana na Podkarpaciu już od początku 2022 roku. Udostepnienie pełnej ekspozycji i budynku „Łukasiewicza” dla zwiedzających planowane jest na koniec 2022 roku.   
 
Firma Warbud S.A., która realizuje inwestycję, 10 lat temu zakończyła budowę Centrum Nauki Kopernik. Jej rzeszowski oddział był także wykonawcą m.in. obwodnicy Jarosławia, odcinka drogi S19, a ostatnio zakładu remontowego silników lotniczych w strefie przemysłowej. Funkcję Inżyniera Kontraktu sprawuje firma Sweco Consulting Sp. z o.o. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na początek 2022 roku, zaś uzyskanie pozwolenia na II kwartał 2022 roku. Wówczas to rozpoczną się prace związanie z uruchomieniem wystaw, laboratoriów i części zaplecza technicznego. 
 
Podkarpackie Centrum Nauki to projekt własny samorządu Województwa Podkarpackiego realizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. 
 
Fot. Warbud
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy