Reklama

Automoto

Wyniki sprzedaży samochodów osobowych DACII wzrosły o 16,7%

Źródło: Dacia Polska
Dodano: 09.11.2023
Dacia Jogger
Dacia Jogger
Share
Udostępnij
  • W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku Dacia sprzedała łącznie 493 511 samochodów osobowych i dostawczych, czyli o 16,7% więcej w porównaniu z tym samym okresem 2022 roku. W samym tylko trzecim kwartale Dacia sprzedała 148 124 samochody. Oznacza to wzrost o 2,4% w stosunku do trzeciego kwartału 2022 roku, który był dla marki najlepszym okresem pod względem udziałów rynkowych.
  • Cztery flagowe modele marki poprawiły swoje wyniki w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy: Spring o 40,6%, Sandero o 18,3%, Duster o 4,1% i Jogger o 76,1%.
  • Udział Dacii w rynku w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy 2023 roku utrzymał się na stabilnym poziomie, pomimo coraz trudniejszej sytuacji w segmencie klientów indywidualnych (udział klientów indywidualnych w miksie sprzedaży w Europie spadł z 44% do 40%*).
  • Marka zajmuje drugie miejsce w Europie w tak ważnej dla niej sprzedaży samochodów do klientów indywidualnych z udziałem 8,4% w rynku. To o 0,8 punktu więcej w porównaniu z 2022 rokiem.

DALSZY WZROST SPRZEDAŻY CZTERECH FLAGOWYCH MODELI MARKI

Dacia Sandero sprzedała się w liczbie 199 516 sztuk, czyli o 18,3% więcej w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Sandero utrzymało pozycję, którą zajmuje od 2017 roku*, samochodu najczęściej kupowanego przez klientów indywidualnych w Europie.

Sprzedaż Dustera (154 460 sztuk) wzrosła o 4,1% w porównaniu z pierwszymi trzema kwartałami 2022 roku. Model plasuje się niezmiennie w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się SUV-ów w Europie na rynku klientów indywidualnych.

Dacia Jogger odnotowała wzrost o 76,1% z 70 932 sprzedanymi samochodami w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy 2023 roku. Zapewnia to jej pierwsze miejsce w segmencie C (bez SUV-ów) w sprzedaży dla klientów indywidualnych*.

Spring ze sprzedażą 44 262 szt. odnotował wzrost o 40,6% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Model stale plasuje się w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się samochodów elektrycznych w Europie na rynku klientów indywidualnych*.

WZROST NA WSZYSTKICH DUŻYCH RYNKACH EUROPEJSKICH

Sprzedaż Dacii na rynku samochodów osobowych w Europie wzrosła o 19,6% przy średnim wzroście rynkowym 16,9%.

Udział Dacii w tym rynku wyniósł 4,4%, co daje wzrost o 0,1 punktu w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, i to pomimo niekorzystnego miksu i spadającego udziału tego segmentu.

Dacia utrzymuje się na podium sprzedaży w swoim tradycyjnym sektorze klientów indywidualnych, z udziałem 8,4% w tym segmencie*.

We Francji, która jest największym rynkiem zbytu Dacii, w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku zarejestrowano 118 495 nowych samochodów osobowych i dostawczych marki, co daje wzrost o 23,2% w stosunku do poprzedniego roku. Udział Dacii w rynku samochodów osobowych wzrósł o 0,5 punktu do 9,1%. Marka umocniła zajmowaną trzecią pozycję na francuskim rynku samochodów osobowych.

W segmencie klientów indywidualnych Dacia jest liderem we Francji.

Sandero jest najlepiej sprzedającym się modelem w segmencie klientów indywidualnych i trzecim modelem z uwzględnieniem wszystkich kanałów sprzedaży.

Spring jest drugim najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym zarówno w segmencie klientów indywidualnych, jak i we wszystkich kanałach sprzedaży.

Duster jest najlepiej sprzedającym się SUV-em w segmencie klientów indywidualnych.

A Jogger jest numerem 1 w segmencie C w kanale sprzedaży dla klientów indywidualnych.

We Włoszech Dacia sprzedała w ciągu dziewięciu pierwszych miesięcy 2023 roku 66 160 samochodów osobowych i dostawczych, co daje wzrost o 29,3%. Udział marki w rynku samochodów osobowych wzrósł o 0,3 punktu.

W segmencie klientów indywidualnych Dacia utrzymała pierwsze miejsce we Włoszech z udziałem 9,3% i uplasowała dwa modele w pierwszej trójce: Sandero na drugim miejscu i Dustera na trzecim miejscu.

W Niemczech łączna sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych marki wyniosła 51 703 sztuki. To o 25,2% więcej w porównaniu z pierwszym półroczem 2022 roku. Udział marki w rynku samochodów osobowych wzrósł o 0,2 punktu.

Dacia zajęła czwarte miejsce w segmencie klientów indywidualnych, a trzy modele marki znalazły się w pierwszej piętnastce samochodów.

Dacia Sandero jest trzecim modelem najlepiej sprzedającym się na rynku klientów indywidualnych, a Duster trzecim najlepiej sprzedającym się SUV-em (także w segmencie klientów indywidualnych).

Również w Hiszpanii Dacia odnotowała w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku duży wzrost o 23% i sprzedała łącznie 34 624 samochody osobowe i dostawcze. Udział marki w rynku wzrósł o 0,2 punktu.

Dacia zajęła czwarte miejsce w segmencie klientów indywidualnych.

Najlepiej sprzedającym się modelem na tym rynku jest Sandero. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku okazało się również numerem 1 we wszystkich kanałach sprzedaży.

W Rumunii marka sprzedała 36 069 samochodów osobowych i dostawczych. To wzrost o 29,2%. Udział marki w rynku samochodów osobowych wzrósł o 3 punkty w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kanale sprzedaży klientom indywidualnym udział Dacii wyniósł 40,1%, co daje wzrost o 4,6 punktu. Pięć najlepiej sprzedających się modeli na rynku samochodów osobowych to modele Dacii. A cztery modele marki znalazły się w pierwszej piątce w segmencie klientów indywidualnych. Dacia jest liderem na rynku w segmencie klientów indywidualnych.

Wszystkie modele marki są liderami w swoich segmentach.

W Polsce Dacia sprzedała w okresie styczeń-wrzesień 13 305 samochodów osobowych, co daje marce 3,8% udziału w rynku. Największą popularnością cieszył się Duster z 6 896 zarejestrowanych samochodów, na drugim miejscu było Sandero 3 919 rejestracji. We wrześniu br. Sandero znalazło się w TOP3 w segmencie B HATCH, co stanowi 10,5% udziału. O ponad 30% wzrosła sprzedaż Sandero do klientów indywidualnych. Najczęściej wybierane wersje to w ponad 50% przypadków – LPG, a 79% klientów decyduje się na Sandero Stepway w najwyższych wersjach wyposażenia.

DACIA ZDOBYŁA PONAD OSIEM MILIONÓW KLIENTÓW

W 2023 roku Dacia przekroczyła próg 8 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Pozycjonowanie i strategia marki są niezmiennie atrakcyjne dla klientów.

Wersja Extreme, zaprezentowana na początku 2023 roku, odniosła ogromny sukces i obecnie stanowi jedną trzecią wszystkich zamówień klientów.

Oferta UP&GO wychodzi naprzeciw potrzebom klientów Dacii, którzy chcą kupić nowy, bardzo dobrze wyposażony (UP) samochód dostarczony w krótszym terminie (GO). Ponad 100 000 klientów zdecydowało się na tę ofertę.

„Dacia pisze dalszy ciąg swojej success story – łączna sprzedaż marki odnotowała wzrost o 16,7% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku. Strategia marki – polegająca na stałym definiowaniu na nowo tego, co ważne dla klientów, aby zaoferować najlepszy stosunek jakości do ceny – umożliwiła Dacii zdobycie ponad 8 milionów klientów od 2004 roku i umocnienie się na drugim miejscu na podium w segmencie klientów indywidualnych w Europie. Bardzo cieszy zaufanie, jakim obdarzają nas klienci”.

Xavier Martinet, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Dacii

Globalna sprzedaż samochodów osobowych i dostawczych marki w ciągu dziewięciu miesięcy 2023 roku:

DACIA Sandero 199 516
DACIA Duster 154 460
DACIA Jogger 70 932
DACIA Spring 44 262
DACIA Logan 20 789
Inne 3 552

Razem 493 511

Redakcja dziękuje firmie Auto Spektrum za udzielenie wszystkich niezbędnych informacji na temat Dacii oraz udostępnienie zdjęć. https://autospektrum.dacia.pl/

Foto: Dacia Polska / Auto Spektrum

  • Wyniki na koniec sierpnia 2023 r. Wyniki na koniec września 2023 r. nie są jeszcze dostępne.
  • Sprzedaż samochodów osobowych do klientów indywidualnych w Europie obejmuje następujące kraje: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy