Reklama

Automoto

Porsche 911 GT3 oparte na modelu 956, który wygrał Le Mans w 1985 r.

Porsche AG
Dodano: 17.11.2021
57752_tyt-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Zdjęcia, puchary i kombinezony wyścigowe – oto typowe pamiątki po wyścigowej karierze. Jednak Paolo Barilla, który w 1985 r. zwyciężył w generalnej klasyfikacji wyścigu Le Mans za kierownicą prywatnego Porsche 956, wybrał inne, znacznie bardziej „dynamiczne” upamiętnienie swojego największego sportowego sukcesu: z okazji swoich 60. urodzin jako pierwszy klient Porsche Exclusive Manufaktur zrealizował projekt auta w ramach nowego programu Sonderwunsch – programu znanego jako „samochód marzeń”. W oparciu o swój zwycięski wóz z Le Mans włoski przedsiębiorca chciał zaprojektować unikalne Porsche 911 GT3 (992) i w pełni zaangażować się w jego tworzenie. Oprócz charakterystycznego wyścigowego malowania w kolorach Summer Yellow, białym i czarnym wyjątkowa maszyna ma zwycięski numer 7 na masce i drzwiach oraz szereg innych zinterpretowanych na nowo, częściowo niezależnie opracowanych elementów, takich jak tylne skrzydło oraz dźwignia zmiany biegów.
 
 
„Unikalne doświadczenie klienta leży w sercu marki Porsche” – powiedział Alexander Fabig, wiceprezes Porsche AG ds. indywidualizacji oraz Porsche Classic. „Właśnie dlatego znacznie poszerzony program Sonderwunsch jest kolejnym kamieniem milowym, jeśli chodzi o entuzjazm klientów na całym świecie. A projekt tego samochodu stanowi prawdziwy klejnot w koronie indywidualizacji Porsche Exclusive Manufaktur”.
 
“W latach 80. miałem okazję jeździć wspaniałym Porsche 956 – samochodem kultowym zarówno od strony osiągów, jak i piękna” – powiedział Paolo Barilla, były kierowca wyścigowy i wiceprezes włoskiej firmy spożywczej. „Interpretacja niektórych elementów współczesnego GT3 sprawia, że ta pamięć staje się żywa i ekscytująca – dla mnie i dla wszystkich, którzy są mi bliscy”.
 
„Współpraca z Paolem Barillą była wyjątkowym projektem również dla Porsche – ręcznie wykończone 911 GT3 nie tylko ma bardzo indywidualny charakter, ale unikalny był również sam proces jego projektowania” – wyjaśnił Alexander Fabig.
 

Wyjątkowe pod każdym kątem

 
Jedną ze szczególnych cech 911 GT3 zaprojektowanego w ramach programu Sonderwunsch jest zjawiskowe malowanie w kolorach Summer Yellow, białym i czarnym. To reinterpretacja „pasiastych” barw historycznego samochodu wyścigowego. Również przedni zderzak i ozdobne pierścienie reflektorów są polakierowane na odcień Summer Yellow. Wzór lekkich obręczy mocowanych centralną śrubą nawiązuje do felg Porsche 956, które w wyścigach występowały z białymi prowadnicami powietrza. Przednie felgi 911 GT3 mają kolor biały, a tylne – złoty. 
 
Design historycznej maszyny wpłynął także na boczne płaty tylnego spojlera. Prace rozpoczęły się od opracowania wstępnych komponentów – w tym celu wykorzystano szybkie prototypowanie. Oczywiście nowy projekt nie mógł rzutować na wydajność aerodynamiczną, a w szczególności na równowagę pomiędzy przednią i tylną osią, dlatego już na bardzo wczesnym etapie w proces rozwoju zaangażowano inżynierów ds. aerodynamiki odpowiedzialnych za seryjne 911 GT3. Zmodyfikowane tylne skrzydło musiało udowodnić swoją charakterystykę przepływu w tunelu aerodynamicznym. Po bokach widnieje napis „PB 60”, czyli inicjały i wiek Paola Barilli. Styl czcionki czerpie inspirację z grafiki ówczesnego głównego sponsora zwycięskiego samochodu Le Mans.
 
W kabinie dominuje czerń – zgodnie z tym, czego można spodziewać się po samochodzie wyścigowym. Nakładki na progi drzwi i ozdobne wykończenia deski rozdzielczej po stronie pasażera w kolorze żółtym zdobi specjalne logo, zaprojektowane z myślą o kliencie. Łączy ono kod typu 956, logo „Le Mans 1985” i stylizowaną sylwetkę samochodu wyścigowego. Na zagłówkach wyhaftowano logo wraz z układem toru z 1985 r. Dźwignia zmiany biegów przypomina magnezową kulę z samochodu wyścigowego i jest wyszukanym produktem wykonanym na zamówienie: jej górna część została wyfrezowana z aluminiowego bloku, a powierzchnię poddano szlifowaniu.
 

Trzy lata od wstępnego szkicu do finalizacji

 
W ramach nowego programu Sonderwunsch klient przejął rolę kierownika projektu. Jako członek zespołu składającego się z ekspertów Porsche Exclusive Manufaktur i projektantów Style Porsche Barilla był bezpośrednio zaangażowany w tworzenie swojego wymarzonego samochodu. Cały proces – od pierwszego szkicu projektu do sprawdzenia technicznej wykonalności i budowy – trwał łącznie trzy lata. Prace rozwojowe rozpoczęły się w oparciu o poprzednie GT3, ponieważ typ 992 był jeszcze w fazie dojrzewania do seryjnej produkcji.
 
“W przypadku tego projektu wiele razy mielibyśmy powód, by stwierdzić, że coś się nie uda albo jest zbyt skomplikowane” – powiedział Philipp Setter, szef działu konsultacji klientów Sonderwunsch w Porsche Exclusive Manufaktur. „Ale gdy już zdecydowaliśmy się podjąć wyzwanie, przesunęliśmy granice (naszych możliwości) – i zdołaliśmy naprawdę wiele osiągnąć. Dzięki swojej jasnej wizji, zrozumieniu napiętych harmonogramów oraz decyzyjności, Paolo Barilla był właściwym klientem i kierownikiem projektu dla tego ambitnego przedsięwzięcia”.
 

Odcień Summer Yellow z programu „Kolor do wyboru Plus”

 
„Bezpośredni kontakt z klientem to najlepsza rzecz, jaka może przytrafić się projektantowi” – powiedział Grant Larson, który wspólnie z Harmem Lagaayem zaprojektował pierwsze Porsche Boxster, a obecnie jest dyrektorem Style Porsche ds. projektów specjalnych. „Pracuję dla Porsche, ponieważ mogę tam projektować wymarzone samochody. Ale projekty Sonderwunsch mają inny wymiar: osobista wymiana informacji z nabywcą jest niezwykle satysfakcjonująca i pomaga nam lepiej rozumieć życzenia naszych klientów podczas codziennej pracy”.
 
Największym wyzwaniem było dla Larsona przeniesienie projektu graficznego ze spłaszczonego, kanciastego nadwozia 956 na zaokrąglone kształty obecnego 911. „Geometrycznie są to bardzo różne samochody” – powiedział Larson. „Schematu nie udało się przenieść 1:1”. Najpierw projektant korzystał z cyfrowych narzędzi i pracował na komputerze. Następnie linie były rzutowane na testowe nadwozie za pomocą urządzenia laserowego w celu jego polakierowania. Zanim Grant Larson i Paolo Barilla byli zadowoleni, próbny lakier nakładano trzy razy. Również ciepły, żółty odcień musiał być starannie dobrany, tak aby ściśle pasował do historycznego modelu i odpowiednio prezentował się zarówno w sztucznym, jak i dziennym świetle. Zespół ostatecznie zdecydował się na kolor Summer Yellow z bogatej palety programu „Kolor do wyboru Plus” Porsche Exclusive Manufaktur.
 
„Początkowo chciałem przenieść numery wyścigowe na drzwiach dalej, w kierunku środka białego paska, ale Paolo Barilla nalegał, aby siódemka znajdowała się blisko krawędzi, tak jak w jego samochodzie wyścigowym” – wspomniał Larson. W poszukiwaniu inspiracji podczas realizacji zadania projektant postawił na swoim biurku model wyścigowego samochodu w skali 1:43.
 

Zintegrowany z rodziną Porsche

 
W fazie koncepcyjnej Paolo Barilla aktywnie uczestniczył w projekcie, od specyfikacji do jego ukończenia, i trzykrotnie złożył w tym czasie wizytę w siedzibie Porsche. Na etapie wdrożenia odbywał częste konsultacje telefoniczne, e-mailowe i wideokonferencje, po których następowały kolejne wizyty w centrali. Barilla otrzymał nawet swój własny firmowy identyfikator. „Był bardzo zadowolony z tego detalu” – powiedział Setter. „Kiedy odebrał fabryczny identyfikator Porsche, oficjalnie stał się częścią zespołu – i naszej rodziny Porsche”.
 
Paolo Barilla został również oficjalnym pracownikiem zespołu produkcyjnego – korzystając z urządzenia z regulacją momentu dokręcania, sam przymocował kołnierz skrzyni biegów do silnika w swoim wyjątkowym samochodzie. „Właśnie takie autentyczne doświadczenia sprawiają, że Porsche to Porsche” – powiedział Setter. „Na ogół nasi klienci wiele w życiu widzieli i doświadczyli, ale w przypadku projektów o takiej skali zawsze staramy się otworzyć jeszcze kilka dodatkowych drzwi, które w innym przypadku, z uzasadnionego powodu, byłyby zamknięte”.
 

Informacje na temat programu Porsche Sonderwunsch

 
Łącząc wykwalifikowany kunszt z dbałością o szczegóły, Porsche Exclusive Manufaktur i Porsche Classic ulepszają i odnawiają wyjątkowe samochody sportowe. W ramach strategii „Co-Creation” (z ang. współtworzenia) producent sportowych samochodów oferuje teraz nową interpretację legendarnego programu Sonderwunsch z końca lat 70. W przyszłości umożliwi on projektowanie zindywidualizowanych, niepowtarzalnych samochodów, współtworzonych przez klienta i profesjonalnie budowanych przez Porsche. Poszerzenie tej oferty dzieli się na obszary fabrycznego odbioru (z myślą o wdrożeniu indywidualnych życzeń klienta w zakresie kolorów i materiałów bezpośrednio w produkcji), a także realizowanych później obszarów zamówienia pofabrycznego oraz wprowadzania unikatowych rozwiązań po dostarczeniu pojazdu do klienta. Podczas gdy zamówienia pofabryczne również mają na celu realizację zamówień na indywidualne kolory i materiały, wprowadzanie unikatowych rozwiązań wiąże się z wszechstronnym rozwojem technicznym. W zależności od wieku pojazdu wdrożeniem zajmują się eksperci techniczni Porsche Exclusive Manufaktur lub Porsche Classic.
 

Informacje na temat Porsche Exclusive Manufaktur

 
Samochód sportowy tak indywidualny jak własny odcisk palca. Tak niepowtarzalny jak styl życia jego kierowcy: dzięki połączeniu doskonałego rzemiosła i zaawansowanej technologii Porsche Exclusive Manufaktur tworzy w Stuttgarcie-Zuffenhausen bardzo osobiste samochody na zamówienie klientów. Wysoko wykwalifikowani pracownicy z wieloletnim doświadczeniem każdemu szczegółowi poświęcają całą swoją uwagę i doskonalą go z wykorzystaniem metod ręcznego rzemiosła.
 
Eksperci mogą skorzystać z szerokiej gamy opcji wizualnej i technicznej personalizacji nadwozia oraz wnętrza. Lista przykładów optycznych modyfikacji obejmuje pakiety SportDesign, niestandardowe wzory felg i elementy wykończenia wnętrza, a także szeroką gamę „kolorów do wyboru Plus”, dostępnych dla wszystkich modeli Porsche. Porsche Exclusive Manufaktur spełnia najwyższe wymagania w zakresie materiałów i wykonania. Oprócz pojazdów dla klientów indywidualnych oddział produkuje limitowane niewielkie serie i edycje. Aby uzyskać harmonijną ogólną koncepcję, wysokiej jakości tworzywa są tu łączone z nowoczesnymi technologiami produkcji.
 
Tekst i Foto: Porsche AG
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy