Reklama

Automoto

eVito dobry start w elektromobilność

Źródło: Mercedes-Benz Polska
Dodano: 18.06.2024
Mercedes-Benz eVito
Mercedes-Benz eVito
Share
Udostępnij

Mercedes-Benz eVito to pierwszy pojazd z napędem akumulatorowym w łódzkiej firmie Vindis – jej właściciel dość sceptycznie podchodził do elektromobilności. Okazało się jednak, że obawy były niepotrzebne, a eVito doskonale sprawdził się w roli pojazdu dostawczego firmy zajmującej się m.in. remontami nieruchomości.

Hubert Pawelec, przedsiębiorca z Łodzi, od 12 lat prowadzi firmę zajmującą się obrotem nieruchomościami. W niektórych przypadkach oznacza to także remonty obiektów przeznaczonych na sprzedaż. Niezbędnym narzędziem pracy w tego typu działalności jest samochód dostawczy, którym można dostarczyć ekipie remontowej potrzebne materiały, narzędzia, a czasem też meble do odnowionego już mieszkania. – Wcześniej miałem pojazdy spalinowe, różnych marek, i raczej uważałem, że elektryk to zbyt duże ryzyko – mówi Hubert Pawelec. – Obawiałem się przede wszystkim kłopotów z ładowaniem ze względu na brak publicznej infrastruktury. Jednak oferta najmu eVito, którą otrzymałem, była na tyle atrakcyjna, że postanowiłem spróbować. Poza tym dealer, firma Auto Studio, doradził mi zainstalowanie w domu ładowarki WallBox, co okazało się znakomitym i funkcjonalnym rozwiązaniem problemu z ładowaniem. Dlatego dziś, mogę powiedzieć, że to była świetna decyzja, a moja przygoda z elektromobilnością dopiero się rozpoczyna.

Przyjazny dla kieszeni

Wyposażony w baterię o mocy 60 kW eVito jeździ w firmie Vindis od stycznia. – Zimą zasięg tego pojazdu jest nieco mniejszy, ale nie na tyle, żeby to było odczuwalne w mojej codziennej działalności – mówi Hubert Pawelec. – Niemal każdego dnia jeżdżąc po mieście pokonuję ok. 150 km, a kiedy wracam do domu pozostaje mi jeszcze ok. 100 km w zapasie – dlatego o konieczności doładowywania w czasie pracy w ogóle nie muszę myśleć. Dodatkowo wypracowałem taki styl jazdy, że zawsze udaje mi się uzyskać dodatkowe kilkanaście kilometrów dzięki korzystaniu z rekuperacji. To bardzo proste i intuicyjne, a w dodatku pozwala niemal w ogóle nie używać hamulca. Auto ładuję w nocy i rano jest gotowe do pracy.

Oprócz atrakcyjnej raty, właściciel firmy Vindis, dostrzega też inne plusy w ogólnym rachunku kosztów. – Przede wszystkim jeżdżę za mniej więcej połowę ceny, którą płaciłbym za paliwo, koszt 100 km to ok. 25-30 zł – mówi Hubert Pawelec. – Ponieważ założyłem w domu podlicznik energii podpięty tylko pod WallBox, mogę też uwzględnić wydatki na ładowanie w kosztach działalności firmy, tak jak się to robi z konwencjonalnym pojazdem.

To nie wszystko – jako przedsiębiorca zajmujący się obrotem nieruchomościami, Hubert Pawelec codziennie odwiedza wiele urzędów i kancelarii notarialnych, mieszczących się w centrum miasta, gdzie parkowanie jest płatne. – Ten wydatek przestał mnie dotyczyć, a choć wydaje się niewielki, okazało się, że jednak przez te kilka miesięcy oszczędziłem dobre kilkaset złotych. Nie mówiąc już o wygodzie – kiedy załatwiam sprawy urzędowe, co czasem potrafi się przedłużyć, nie muszę się martwić o to, czy nie kończy mi się czas w parkometrze. Szkoda jedynie, że w Łodzi nie ma zbyt wielu buspasów, bo wtedy mógłbym szybciej docierać do celu, zwłaszcza w godzinach szczytu.

Miejski zawodowiec

Specyfika działalności Vindis sprawia, że poza jeżdżeniem do urzędów, Hubert Pawelec używa eVito jako typowego pojazdu dostawczego, kupując i rozwożąc różnego rodzaju materiały budowlane, narzędzia, urządzenia, meble – wszystko, czego może potrzebować ekipa remontowa. – Dzięki umieszczeniu akumulatora w podłodze pojazdu eVito ma pełne 6,6 m3 przestrzeni ładunkowej, którą częściowo zabudowałem specjalnymi regałami na skrzynki z narzędziami, a pozostałe miejsce wystarcza, żeby przewieźć wszystko, co trzeba – wyjaśnia właściciel Vindis.

Cichy napęd z kolei sprawia, że ta „transportowa” część działalności jest dla Huberta Pawelca mniej męcząca i przyjemniejsza. – eVito daje komfort jazdy taki jak samochód osobowy, zachowując zalety pojazdu dostawczego, w dodatku jest naprawdę cichy, a to przy jeżdżeniu przez parę godzin po mieście ma spore znaczenie – mówi. – Prowadzenie go uspokaja i jest dużo mniej stresujące niż jazda autem spalinowym. Na koniec dnia bardzo mocno to odczuwam. Inne komfortowe rozwiązanie to możliwość zdalnego ustawienia klimatyzacji poprzez aplikację – w ten sposób nie tracąc zasięgu, mogę wsiąść do już ogrzanego lub schłodzonego do przyjemnej temperatury samochodu.

Według właściciela łódzkiej firmy Vindis w warunkach miejskich pojazd elektryczny jest rozwiązaniem idealnym dla niemal każdej branży. – Coraz więcej widać takich aut w mieście i pewnie będzie ich przybywać, bo zalety tego rozwiązania są naprawdę duże i wystarczy spróbować, żeby od razu się o tym przekonać – mówi Hubert Pawelec. – Mnie eVito zmieniło ze sceptyka w entuzjastę elektromobilności i już myślę o kolejnym – wiem, że w odświeżonym modelu znalazło się sporo świetnych i przydatnych rozwiązań takich jak np. system multimedialny MBUX. Myślę też, że taki pojazd jak Mercedes-Benz eVito korzystnie wpływa na wizerunek firmy – profesjonalnej i nowoczesnej, a przy tym myślącej o środowisku – moi klienci zwracają na to uwagę. Dlatego cieszę się z tej decyzji i z pewnością podjąłbym ją drugi raz.

Po więcej informacji zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Danuta i Ryszard Czach znajdującego się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32. Tel. +48 17 860 12 20 oraz do odwiedzenia naszego Salonu Online

Foto. Mercedes-Benz Polska
link: https://www.czach.mercedes-benz.pl/

Czytaj także:

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy