Reklama

Automoto

Dla zmotoryzowanych turystów. Mazda poleca najpiękniejsze trasy w Polsce na weekend. Część 1 – Roztocze

Źródło: Slow Road by Mazda
Dodano: 07.06.2023
tyt-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij

Polska obfituje w zróżnicowane trasy, które z perspektywy samochodu stają się naprawdę wyjątkowe. Mazda od kilku lat odwiedza i opisuje bazę niezwykłych miejsc oraz szklaków, które idealnie nadają się dla zmotoryzowanych turystów i zachęca do podróżowania w duchu slow, czyli nie tylko wolniej, ale uważniej i bardziej świadomie. Przewodnik SLOW ROAD BY MAZDA stanowi kompendium wiedzy o miejscach i trasach w Polsce, gdzie można doświadczyć ciszy i harmonii z naturą, także podczas nadchodzących weekendów.

Krajobrazy malowane górskimi szczytami, las odbity w tafli jeziora czy szum morza przebijający się przez wiatr szalejący na wydmach tworzą sieć bezcennych wspomnień z weekendowych i wakacyjnych wyjazdów. Często jednak sama droga jest istotną atrakcją podróży, a kultowe trasy, zakręty i pętle na stale wpisały się na listę atrakcji turystycznych.

W SERCU ROZTOCZA

Długość trasy: 80 km. Orientacyjny czas trwania: 1 dzień

Ten najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce pozwala podziwiać niezwykłe cuda natury. Z założenia ma chronić przyrodę przed ludźmi, więc niektóre jego części są zamknięte dla turystów, ale nawet ta ogólnodostępna część prezentuje się bardzo ciekawie.

Ścieżka na Bukową Górę, spacer nad stawami Echo czy odwiedziny w hodowli konika polskiego to must see dla odwiedzających Roztoczański Park Narodowy. Warto również wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę do urokliwej Florianki. Znajduje się tam Izba Leśna, gdzie zobaczysz koniki polskie.

W samym parku i w jego najbliższych okolicach królują lasy. Długie, ciągnące się niemal bez końca leśne drogi idealnie wpisują się w ideę Slow Road. Polecam przejazd ze Zwierzyńca do Górecka Kościelnego. Po drodze można podziwiać przepiękne tereny, a na miejscu pospacerować starą aleją dębową z oryginalnymi kapliczkami. Przy rzece Szum stoi malownicza kaplica. W pobliskiej Karczmie nad Szumem zjesz dobry obiad.

W Zwierzyńcu koniecznie trzeba zaplanować zwiedzanie browaru. To bardzo ciekawa wycieczka, która rzuca nowe światło na historię regionu, a przy okazji pokazuje proces produkcji piwa od kuchni. Warto zobaczyć też kaplicę na wodzie i przejść się deptakiem wzdłuż stawu.

Interesującym miejscem jest Zagroda Guciów. Zwiedzając miniskansen, dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o okolicy, natomiast w karczmie skosztujesz pysznych regionalnych potraw. Jadąc dalej, dotarliśmy do miejscowości Hutki, gdzie szczególnie polecamy spacer nad rzeką Wieprz.

Będąc tak blisko, można również sprawdzić, czy w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie. Najlepiej wybrać drogę przez Topólczę, bo przy okazji ujrzysz przy kościele imponujący wąwóz lessowy prowadzący na pobliskie wzgórze. Jadąc przez Kawęczynek, trafisz do Szczebrzeszyna. Przy wjeździe do miasteczka, po lewej stronie drogi, stoi pomnik chrząszcza. Ze Szczebrzeszyna polecamy udać się drogą nr 74 do Gorajca Zagroble, gdzie w Pszczelim Dworku sprzedawane są pyszne miody z Roztocza.

Później przez Lipowiec dostaliśmy się do Panasówki i drogi nr 858, którą wróciliśmy do Zwierzyńca.

Mapa trasy: Źródło Google Maps: Link do Mapy

Aby weekendowe podróże samochodem były udane należy pamiętać o kilku podstawowych regułach:

  1. Zaplanuj trasę przed wyjazdem. Zapoznaj się z opcjami dojazdu, zaprogramuj nawigację, aby prowadziła cię przez wybrane wcześniej punkty i atrakcje. Bądź świadom dokąd zmierzasz i jaką drogą chcesz dojechać do celu.
  2. Jeśli wybierasz się w dłuższą trasę, sprawdź poziom oleju, stan opon. Uzupełnij zbiornik płynu do spryskiwacza szyb, płynu chłodniczego i upewnij się, że wszystkie światła w Twoim samochodzie działają poprawnie. Jeśli cokolwiek budzi Twój niepokój, skonsultuj się ze swoim mechanikiem. Pamiętaj, że zadbane i regularne serwisowane samochody są najpewniejszym środkiem transportu.
  3. Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu stanu apteczki i uzupełnieniu jej o sezonowo przydatne leki np.: przeciwalergiczne. Zadbaj także o zabranie płynu przeciw komarom oraz kleszczom.
  4. Jeśli podróżujesz z dziećmi lub ulubionym zwierzakiem sprawdź mocowania fotelika lub pasów bezpieczeństwa. Pamiętaj o lekach łagodzących chorobę lokomocyjną.
  5. W trasie pamiętaj, by przyspieszać harmonijnie. Im bardziej gwałtownie przyspieszasz, a za chwilę hamujesz tym więcej paliwa zużywa twój samochód.
  6. Staraj się utrzymywać stałą prędkość. Korzystaj z tempomatu nie tylko na autostradach. Monitoruj i przewiduj zachowania innych uczestników ruchu.
  7. Spakuj się rozważnie, nie musisz na weekendowy wypoczynek zabrać całej swojej garderoby. Zastanów się dokąd się wybierasz i dostosuj swoje ubranie, a przede wszystkim obuwie do planowanych aktywności. Koniecznie zabierz krem z filtrem UV i nakrycia głowy na słońce.
  8. Przygotuj wcześniej playlistę lub wybierz podcasty do słuchania w podróży. Audio książki potrafią zaczarować małych podróżników i wspólna podróż minie błyskawicznie.
  9. Spakuj dobry humor, optymizm i zdrowe przekąski. Nie zapomnij o wodzie lub kawie czy herbacie z termosu. Unikaj słodkich, gazowanych napojów – nie ugaszą pragnienia tylko sprawią, że wszyscy pasażerowie będą bardziej pobudzeni.
  10. Pamiętaj, że przyjemność podróżowania w duchu slow to wolność wyboru własnej drogi i tempa zwiedzania. Korzystaj ze sprawdzonych inspiracji i przewodników, ale czasem zostaw sobie przestrzeń i prawo do spontanicznej zmiany planów.

Więcej informacji na temat modeli i usług serwisowych Mazdy uzyskać można w Autoryzowanym Salonie i Serwisie MAZDA D&R CZACH mieszczącym się w Rzeszowie przy ul. Krakowskiej 32.

Salon:
Tel. 17 860 12 20, e-mail: czach@mazda-dealer.pl

Serwis:
Tel. 17 860 12 20, e-mail: serwis.czach@mazda-dealer.pl

https://www.mazda-rzeszow-czach.pl/

Foto: Mazda Motor Polska

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy