Wagi samochodowe zostały skonstruowane po to, aby pozwalały kontrolować całkowitą masę pojazdu, który przewozi jakiś towar. Jednak, aby czynność ta została wykonana prawidłowo i w sposób najbardziej nam odpowiadający, koniecznie musimy dobrać odpowiedni rodzaj wagi samochodowej. Najczęściej nasz wybór pada na wagi najazdowe lub przejazdowe. Która z nich będzie najlepszym rozwiązaniem dla nas? Przeczytaj dalszą część tego artykułu i zajrzyj na tamtrongroup.com/pl/, aby jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę na ten temat samochodowych wag.
Co warto wiedzieć o wagach przejazdowych?
Bardzo często ten rodzaj wagi można znaleźć także pod inną nazwą, a mianowicie — waga osiowa. Cechą charakterystyczną tych wag jest przede wszystkim stalowa konstrukcja. Jeśli chodzi o ich nośność, to wynosi zazwyczaj około 10-15 ton, choć oczywiście wszystko zależne jest już od wybranego przez nas producenta. Proces pomiaru masy całkowitej pojazdu odbywa się dzięki wysłaniu z czterech tensometrów sygnału do sumatora.
Zasady działania wagi osiowej
To właśnie dzięki wagom przejazdowym można w sposób dynamiczny otrzymać całkowitą masę pojazdu. Cały proces odbywa się dzięki przejechaniu samochodu przez wagę. Wtedy też program wyświetla wagę bez udziału komputera dzięki pamięci miernika lub też ukazuje bardziej szczegółowe dane w komputerze wagowym. Korzystając z tej drugiej opcji, dowiadujemy się dokładnie, ile wynosi nacisk każdej osi, ale też oczywiście ile wynosi waga w całości. Wyświetlone zostają także inne bardzo przydatne dane, takie jak choćby prędkość samochodu, który wjechał na wagę, czy też godzina oraz dzień, w którym to się stało, oraz nawet numer rejestracyjny pojazdu i nazwa firmy. Dzięki takim kompleksowym informacjom sporządzenie raportów staje się znacznie łatwiejsze i szybsze.
Na to koniecznie musisz zwrócić uwagę, wybierając wagę osiową:
• skład zestawu, w który wchodzi waga, np. czy komputer jest już wliczony w cenę, czy też trzeba zakupić go we własnym zakresie,
• najlepszą jakość elektroniki,
• dodatkowe funkcje wagi, np. czas przejazdu,
• czy fundament pod wagę należy wykonać we własnym zakresie.
Czym wyróżniają się wagi najazdowe?
Ten rodzaj wag można spotkać najczęściej w formie platformy. Dzięki takiej konstrukcji możliwe staje się zwiększenie nośności nawet do 60 ton. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że aktualnie producenci oferują modele zarówno ze stali, jak i z betonu. Poza tym można zakupić również egzemplarz, który montuje się w podłożu, czyli tzw. zagłębiony, lub też nad podłożem. Jeśli potrzebna jest waga z bardzo dużą dokładnością, to zdecydowanie jest to model, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę.
Zasady działania
Ich specyfika jest bardzo prosta, gdyż ich polega ona na tym, że pojazd wjeżdża na wagę platformową, która odpowiada jego rozmiarowi i wtedy dokonywany zostaje dokładny pomiar jego masy. Rezultat zostaje następnie wyświetlony na mierniku lub też w komputerze.