Spółka może odliczyć cały VAT od samochodu osobowego, nawet w sytuacji gdy jest garażowany poza jej siedzibą. Prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości od wydatków związanych z opisanymi samochodami służbowymi przysługuje jeżeli wprowadzone zasady używania tych samochodów określone w ustalonych przez spółkę regulacjach wewnętrznych, prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu oraz podejmowane działania zaradcze i kontrolne,obiektywnie wykluczają użycie samochodów do celów niezwiązanych z wykonywaną przez Spółkę działalnością gospodarczą.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, ITPP2/443-1440/14-S/18/AP.
Komentarz AXELO (adwokat Karolina Dubiel)
Na wstepie należy zaznaczyć, iż niniejsza interpretacja stanowi ponowne rozstrzygnięcie tej samej sprawy w w yniku orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 5 października 2017 r. sygn. Akt I FSK 113/16 oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 8 września 2015 r. sygn. Akt I SA/Bd 577/15
Komentowana interpretacja dotyczyła spółki, będącej zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT a prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży pojazdów szynowych. W związku z tą działalnością istniała konieczność stałego przemieszczania się pracowników na szerokim obszarze terytorialnym.Spółka dysponowała samochodami służbowymi, z których korzystali pracownicy w celu realizacji zadań służbowych związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. Zasady korzystania z samochodów służbowych zostały określone w Regulaminie wewnętrznym spółki, w którym sprecyzowano, że samochód służy wyłącznie do celów służbowych, wynikających z zakresu obowiązków danego pracownika, jak również zabroniono wykorzystywania pojazdów w celach prywatnych. Ze względu na specyfikę pracy pracowników używających samochodów służbowych (np. praca serwisowa i naprawy awarii głównie w terenie) oraz ze względu na ograniczoną ilość miejsc parkingowych na parkingu firmowym Spółki, pracownicy mogą mieć wskazane inne miejsca garażowania, parkowania samochodów służbowych poza parkingiem firmy.
W związku z powyższym stanem faktycznym, pojawiło się zapytanie spółki, czy jest ona uprawniona do odliczenia 100% kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z wydatków związanych z samochodami służbowymi wykorzystywanymi przez pracowników.
Prezentując własne stanowisko Spółka wskazała, że odpowiedź na pytanie powinna być twierdząca, bowiem określone przez Spółkę zasady używania pojazdów w sposób obiektywny potwierdzają, że są one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, a stworzone mechanizmy organizacyjno-kontrolne gwarantują przestrzeganie tych zasad, eliminując tym samym możliwości prywatnego użytku tych pojazdów. W związku z tym nie istnieją żadne formalno-prawne przeszkody do uznania, że używane obecnie przez spółkę samochody są i będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Spółka podkreśliła także, iż dojazdy z wyznaczonego miejsca graażowania do miejsca prowadzenia prac serwisowych bądź naprawczych, dokumentowane są w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej do celów VAT.
Organ uznał to stanowisko Spółki za prawidłowe.
W uzasadnieniu zwrócił uwagę na fakt iż podatnicy mają prawo do pełnego odliczenia VAT m.in. w odniesieniu do wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi wyłącznie w biznesie. Jest to możliwe, pod warunkiem że spełnione są łącznie dwa warunki:
-
sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania wyklucza ich użycie do celów prywatnych oraz
-
wykluczenie użytku prywatnego musi zostać potwierdzone prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu.
W związku z powyższym, do uzyskania prawa pełnego odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodu osobowego oraz wydatków związanych z jego utrzymaniem (takich jak np. koszty przeglądów i napraw) nie jest wystarczający jakikolwiek związek z działalnością opodatkowaną podatnika, samochód ten musi być bowiem wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzenia działalności gospodaczej. Co należy rozumieć przez wykorzystanie pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej ustawodawca wskazał w art. 86a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.
Organ zauważył, że przepisy nie określają w jaki sposób podatnik ma zapewnić w przedsiębiorstwie wyeliminowanie z użytku prywatnego tegoż pojazdu. Określone przez podatnika zasady używania pojazdów muszą obiektywanie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku tych pojazdów. Przy czym użytek prywatny należy postrzegać w kategoriach potencjalnej a nie faktycznej możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych. Przykładowo może tego dokonać za pomocą wprowadzonych regulaminów, umów, zarządzeń wraz z podjęciem działań zabezpieczających ich wykonanie.
Stanowisko zaprezentowane przez organ niewątpliwie należy uznać za trafne bowiem przełamuje dotychczasową w istocie niekorzystną praktykę organów podatkowych. Pomijanie do tej pory faktu szczegółowego prowadzenia przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu, stosowania regulaminu oraz wprowadzania określonych metod weryfikacji jego przestrzegania – daje w naszej ocenie – należytą rękojmię wykluczenia pojazdów do celów prywatnych a tym samym spełnienie wymogów do uzyskania prawa do całkowitego odliczenia podatku VAT od samochodu służbowego.
Wykładnia zaprezentowana przez Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej w niniejszej interpretacji zgodna jest także z orzecznictwem sądów administracyjnych. Uznaje bowiem racjonalność argumentacji przedstawionej przez podatników, która zyskała aprobatę i potwierdzenie w wyrokach WSA.
Aby szczegółowo omówić poruszone zagadnienia, skontaktuj się z AXELO. www.axelo.pl
Informacje zawarte w niniejszym artykule/komentarzu mają charakter skrótowy i informacyjny. Informacje te nie powinny zastępować szczegółowej analizy poruszanych w nim zagadnień, jak również stanowić podstawy podejmowania decyzji biznesowych lub jakichkolwiek innych czynności prawnych lub faktycznych.