Wyjazdy na wakacje co roku wiążą się z koniecznością przygotowania się do prognozowanych warunków atmosferycznych, sprawdzeniem auta i wyszykowaniem go do długich podróży, a także umiejętnym pakowaniem i dbałością, aby pasażerowie dojechali do celu bezpiecznie.
Przygotowując się do podróży warto pamiętać, że miesiące letnie charakteryzują się wyjątkowo wysoką liczbą wypadków. W ubiegłym roku w okresie od czerwca do sierpnia było ich aż 9210*.
Bez pośpiechu
W planowaniu dłuższych wyjazdów ważne jest założenie czasu na podróż z 20-procentową rezerwą, np. jeśli teoretycznie ma ona trwać 5 godz., załóżmy dodatkową godzinę rezerwy. Wówczas jedziemy spokojniej i nie ryzykujemy.
Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, paradoksalnie – im lepsze, tym kierowcy jeżdżą szybciej i niebezpieczniej. – Niektórzy bardzo się spieszą, stawiając sobie za cel pokonanie zbyt dużej liczby kilometrów. Pamiętajmy, że na drogach jest wiele utrudnień, objazdów, a nawet kierowców, którzy na co dzień nie prowadzą samochodu – przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Z postojami
Na bezpieczeństwo jazdy bezpośrednio przekłada się także zmęczenie. Będąc niewyspanym zmniejsza się nasza koncentracja i wydłuża czas potrzebny na reakcję. – Bardzo ważne są postoje, które należy robić co 2-3 godziny.Najlepiej jeśli w aucie jedzie przynajmniej dwóch kierowców. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby nas zmienić za kierownicą, warto pomyśleć o takim rozplanowaniu trasy, abyśmy mieli czas na długi odpoczynek lub nocleg – radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.Przed planowaną podróżą kierowca powinien dobrze wypocząć, a godziny jazdy najlepiej dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność. Jeśli jedziemy z dziećmi weźmy pod uwagę, że postoje powinny być częstsze. Przed podróżą i w jej trakcienie spożywajmy obfitych posiłków, gdyż wzmagają one uczucie senności.
Skontroluj stan auta
Przed podróżą lepiej upewnić się, że nasz samochód jest sprawny. Nie zapominajmy sprawdzić tak podstawowych rzeczy jak: stan opon, poziom oleju i innych płynów eksploatacyjnych,sprawność świateł i wycieraczek. Ponadto skontrolujmy stan płynów eksploatacyjnych i w razie konieczności zlećmy ich wymianę bądź uzupełnienie. Dbając o komfort podczas jazdy w upalne dni, możemy dodatkowo zrobić przegląd klimatyzacji.
W czasie upału
W trakcie podróży upał bywa często bardzo nieznośny. Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, aby:
• używać klimatyzacji,
• w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,
• parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,
• podczas postojów pić dużo wody,
• wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne.