Reklama

Automoto

10 powodów, dla których warto wymienić samochód służbowy na elektryczny

Artykuł sponsorowany
Dodano: 11.04.2022
62338_samochod_elektryczny_edited-resizer-750
Share
Udostępnij
Według danych Licznika Elektromobilności z końca lutego 2022 roku, obecnie w Polsce jest zarejestrowanych 42 711 samochodów z napędem elektrycznym, co stanowi wzrost o 71% w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. Spora część z nich to auta służbowe, którymi zainteresowanie znacząco wzrosło po objęciu przedsiębiorców dofinansowaniem w ramach rządowego programu „Mój elektryk”.

Przedstawiamy najważniejsze powody, dla których warto wymienić służbowe auto z napędem spalinowym na elektryczne.

Zwolnienie z niektórych opłat

Posiadacze samochodów elektrycznych mogą zaoszczędzić pieniądze, ponieważ mają możliwość korzystania z bezpłatnych parkingów w niektórych miastach, darmowych odcinków autostrad, a także bezpłatnych stacji ładowania.

Dodatkowe przywileje

Ważna korzyść wynikająca z inwestycji w auto elektryczne polega na możliwości wjazdu do stref czystego transportu oraz korzystania z buspasów. Dzięki temu kierowca unika zatorów drogowych i szybciej się przemieszcza.

Większy komfort i bezpieczeństwo jazdy

Samochody elektryczne są bogato wyposażone, co przekłada się na wyższy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Można w nich znaleźć m.in. system dynamicznej stabilizacji toru jazdy, automatyczną klimatyzację, mechanizm wspomagania ruszania na wzniesieniu, system monitorujący zmęczenie kierowcy czy kamerę cofania. Auto elektryczne błyskawicznie przyspiesza w mieście, zapewnia spore osiągi, a jednocześnie cichą jazdę.

Niższe koszty eksploatacji

Nowoczesne samochody elektryczne pozwalają znacząco obniżyć koszty przejazdu – mogą one wynieść nawet poniżej 10 złotych na 100 km. Pojazdy takie są również mniej awaryjne, co pozwala zaoszczędzić na serwisie.

Coraz lepiej rozwinięta infrastruktura stacji ładowania

Z końcem lutego 2022 roku w naszym kraju działały 2034 stacje ładowania samochodów elektrycznych (3 963 punkty). Co ważne, przybywa ich z każdym miesiącem.

Coraz większy zasięg pojazdów

Auta elektryczne pozwalają pokonywać coraz dłuższe trasy na jednym naładowaniu. Pod tym względem wyróżnia się Tesla Model S, którego zasięg przekracza 600 km. Na uwagę zasługują również samochody innych marek – np. w pełni elektryczny Renault Zoe z zasięgiem do 395 km.

Większe korzyści podatkowe

Przedsiębiorca korzystający z samochodu elektrycznego może skorzystać z podwyższonego w stosunku do aut z napędem spalinowym o 75 000 złotych (do 225 000 złotych) limitu odpisów amortyzacyjnych.

Korzyści wizerunkowe

Jazda pojazdem elektrycznym pozwala kreować prestiżowy wizerunek firmy, która nadąża za nowoczesnością i dba o środowisko. Auta w pełni elektryczne są zeroemisyjne, dzięki czemu jazda nimi nie przyczynia się do zanieczyszczania powietrza szkodliwymi substancjami. Korzyści wizerunkowe mogą znacząco ułatwiać negocjacje z kontrahentami, a także zwiększyć skłonność klientów do zakupów.

Możliwość korzystnego sfinansowania leasingiem

Do najkorzystniejszych sposobów finansowania aut elektrycznych zalicza się leasing. Jest to umowa pozwalająca korzystać z pojazdu na zasadach dzierżawy, w zamian za regularne opłacanie rat. Można w ten sposób sfinansować nie tylko nowe auta elektryczne, lecz także używane różnych marek. Popularny wśród przedsiębiorców jest m.in. leasing samochodu elektrycznego Nissan Leaf, Skoda CITIGOe iV, Renault ZOE czy Mazda MX-30.

Warunki leasingu aut elektrycznych są analogiczne jak w przypadku modeli spalinowych. Możliwe jest zastosowanie uproszczonego trybu weryfikacji zdolności leasingowej. Dzięki temu decyzję o udzieleniu finansowania można otrzymać nawet w dniu złożenia wniosku, po przedstawieniu firmie leasingowej oświadczenia o wynikach finansowych z ostatniego roku. Leasing nie wymaga wnoszenia wysokiego wkładu własnego – może wynieść około 10% i jest dostępny dla przedsiębiorców z minimum 6-letnim stażem na rynku. Nie wpływa w żadnym stopniu na zdolność kredytową, co pozwala przedsiębiorcy sfinansować kredytem inne inwestycje firmowe. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może zdecydować się na korzystny wykup lub zwrócenie auta finansującemu.

Atrakcyjne dofinansowanie

Od listopada 2021 roku przedsiębiorcy mogą składać wnioski o bezzwrotne dofinansowanie do zakupu lub leasingu samochodu elektrycznego. Dotacje są przyznawane w ramach programu rządowego „Mój elektryk”, organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze można otrzymać pod warunkiem, że inwestycji podlega nowy i w pełni elektryczny pojazd – samochody hybrydowe nie podlegają dofinansowaniu. Cena auta nie powinna być wyższa niż 225 000 złotych brutto.

Maksymalna kwota dotacji może wynieść:

  • 18 750 złotych – elektryczne auto osobowe bez zadeklarowanego rocznego przebiegu,
  • 27 000 złotych – elektryczne auto osobowe z deklaracją rocznego przebiegu powyżej 15 000 kilometrów.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy