Reklama

Automoto

Ubezpieczenie autocasco – jak wybrać ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb?

Materiał Partnera
Dodano: 18.02.2022
60067_zdj-resizer-750
Share
Udostępnij
Autocasco, nazywane również AC, jest dobrowolnym ubezpieczeniem pojazdu, czyli zalicza się do grona polis komunikacyjnych. Raport przygotowany przez firmę badawczą Deloitte dla Polskiej Izby Ubezpieczeniowej (PIU) wskazuje, że średnio co 4. samochód w Polsce ma AC. Jak wybrać taką ofertę? Na co zwrócić uwagę?
 

Jak wybrać dla siebie dobre AC?

Możemy, ale nie musimy zawierać umowy ubezpieczenia autocasco dla swojego samochodu. Zalicza się ono do grona nieobowiązkowych polis komunikacyjnych. Nie jest objęte wytycznymi ze strony ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, dlatego każdy ubezpieczyciel może właściwie dowolnie kształtować zakres ochrony czy wysokość sum ubezpieczeniowych.
 
Pakiety AC różnić się mogą zakresem i warunkami obowiązywania. Ważne, by dopasować produkt do naszych potrzeb. Na uwagę zasługują przy tym nie tylko wysokość składki ubezpieczeniowej, ale też zakres ochrony,

wysokość możliwego do wypłacenia odszkodowania, wysokość udziału własnego w szkodzie oraz sposób wyceny szkody. Warto, aby AC obejmowało również kradzież pojazdu.

 

Zakres ochrony w ramach polisy AC

Oferta ubezpieczenia autocasco składana klientowi powinna określać, przed jakimi zdefiniowanymi zdarzeniami będzie chroniło AC. Podstawą jest ochrona przed ponoszeniem finansowych skutków zdarzeń spowodowanych w ruchu drogowym przez niego samego, nieznane osoby trzecie lub też przed ryzykami uszkodzenia samochodu w wyniku działania zdarzeń losowych i sił natury.
 
Coraz częściej w AC mieści się też ochrona przed kradzieżą samochodu. Trzeba zwrócić uwagę na OWU polisy, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, w których znajdziemy nie tylko informacje o tym, w jakich przypadkach może chronić nas autocasco, ale również to, czy będzie ono obowiązywać tylko w Polsce, czy również w innych krajach.
 
OWU dostarczy nam informacji także o wszelkich włączeniach odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela, czyli sytuacjach, w których AC nie będzie działać.
 

Wysokość odszkodowania możliwego do wypłacenia z autocasco

Suma ubezpieczenia w ramach autocasco powinna odzwierciedlać rzeczywistą wartość ubezpieczanego pojazdu w dniu zawarcia umowy. Może być ona stała lub zmienna. Jeśli jest stała, to jest z góry określana przez ubezpieczyciela i klienta, natomiast zmienna suma powoduje, że będzie się ona zmniejszać wraz z upływem czasu oraz po ewentualnych szkodach. W UNIQA klienci mogą rozszerzyć ochronę o gwarantowaną sumę ubezpieczenia, zapewniając sobie stałą wartość pojazdu przez cały okres trwania umowy. W przypadku wystąpienia szkody całkowitej czy kradzieży podana w polisie wartość pojazdu stanie się podstawą do ustalenia wysokości odszkodowania.
 
Ponadto odpowiednio wysoka suma ubezpieczenia w autocasco obejmującym szkodę w postaci kradzieży pojazdu zapewni odszkodowanie, które wystarczy na pokrycie kosztów kupienia auta takiego samego lub podobnej klasy.
 

Obniżenie kwoty odszkodowania – z jakiego powodu?

Poszkodowany może nie potrzymać pełnej kwoty odszkodowania, która wystarczy na pokrycie szkody w różnych przypadkach. Mógł się zdecydować na udział własny w szkodzie – wówczas uzyskana kwota zostanie obniżona o np. ustalone 10 proc. Jeśli wartość szkody wynosiła 10 tys., to wtedy do jego kieszeni trafi 9 tys. Innym przypadkiem jest wybór franszyzy integralnej, kiedy to odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli nie przekracza określonej kwoty np. 500 zł.
 
Te kwestia ustalamy, wyliczając składkę w kalkulatorze AC w UNIQA.
 

Sposób wyceny szkody

Przy dopasowywaniu oferty autocasco powinniśmy sprawdzić sposób rozliczania szkody, jaki proponuje nam towarzystwo ubezpieczeniowe. Istotne jest, czy szkoda będzie rozliczana na kosztorys czy ramach metody warsztatowej lub w ASO. W przypadku metody warsztatowej i ASO jedynym zadaniem poszkodowanego będzie odstawienie auta do ustalonego warsztatu. Jest to forma wygodna, ale wiążąca się z wyższymi składkami. Taniej będzie w przypadku kosztorysowej, ale tutaj sami musimy znaleźć warsztat, który wykona naprawę auta – otrzymamy na to środki od ubezpieczyciela zgodnie z przygotowanym przez rzeczoznawcę kosztorysem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy