Reklama

Automoto

Sprzedaż samochodu, a ubezpieczenie OC

Materiał Partnera
Dodano: 27.05.2021
54010_zdj-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Czasem przychodzi taki moment w życiu, w którym chcemy coś zmienić. W przypadku mężczyzn, nie rzadko, jest to ochota na zmianę swojego samochodu na lepszy model. Zatem wystawiamy nasze stare auto na sprzedaż i rozpoczynamy poszukiwania nowego cacka, którym będziemy się przemieszczać, przez najbliższe kilka lat. Jeśli znajdzie się już chętny na nasze auto, musimy przekazać mu komplet dokumentów związanych z pojazdem. Zalicza się do nich także ubezpieczenie naszego samochodu. Co się zatem dzieje z naszą polisą po sprzedaży pojazdu?

Przejęcie polisy przez kupującego


Po sprzedaży naszego samochodu, przekazujemy polisę OC kupującemu i musimy zgłosić to do naszego towarzystwa ubezpieczeniowego. Mamy na to 14 dni od daty przekazania pojazdu. Polisa przechodzi wtedy na dane osoby nabywającej samochód i jest ważna do końca okresu umowy ubezpieczeniowej. Kupujący, chcąc zrezygnować z naszej polisy i na przykład wybrać innego ubezpieczyciela, musi wypowiedzieć naszą umowę i od razu podpisać ją z nowym ubezpieczycielem. Jeżeli tego nie zrobi, będzie mógł ubezpieczyć pojazd bez ponoszenia kosztów, dopiero po zakończeniu obecnego okresu trwania polisy. W niektórych przypadkach, towarzystwo ubezpieczeniowe może przekalkulować składkę OC dla nowego właściciela pojazdu.

Dzieje się tak na przykład, gdy sprzedającym pojazd jest osoba, o dużym doświadczeniu na drodze i posiada lata bezszkodowej jazdy, a nabywającym jest osoba młoda, dla której jest to pierwszy samochód i nie posiada żadnych zniżek. Ubezpieczyciel nie ma określonego terminu, w którym musi przekalkulować nam składkę i nie rzadko zdarza się, że o przeliczeniu i niedopłacie nowy właściciel dowiaduje się dopiero po dłuższym czasie. Dlatego warto poprosić wystawcę ubezpieczenia od razu po zakupie, by przeliczył składkę na nowo i jeżeli kwota nie będzie nam odpowiadać, możemy zawsze taką umowę rozwiązać. 

Potrzebne dokumenty i terminy


Do przepisania umowy polisy OC, na nabywającego nasz pojazd, potrzebujemy stosownych dokumentów. Zazwyczaj są to dane osobowe sprzedającego i kupującego wraz z numerami PESEL, dane pojazdu oraz data sprzedaży. Wszystkie te informacje, znajdują się w umowie kupna-sprzedaży, którą sprzedający musi przygotować, więc często do przepisania polisy wystarczy jedynie okazanie tejże umowy. Warto również pamiętać o terminie. Jak pisaliśmy wcześniej, sprzedaż pojazdu należy zgłosić do ubezpieczalni, nie później niż 14 dni od daty sprzedaży.

Nie dopełniając tego obowiązku, możemy mieć spory problem, na przykład w sytuacji, w której nowy właściciel samochodu spowoduje jakieś zdarzenie na drodze i zbiegnie z miejsca wypadku. Wtedy głównym podejrzanym zostaje poprzedni właściciel samochodu, na którego wystawiona jest polisa ubezpieczenia. Żeby uchronić się przed takimi nieprzyjemnościami, należy również wpisać w umowie, datę przekazania pojazdu nowemu właścicielowi. Będzie to wtedy dowód, że w momencie zdarzenia, pojazd prowadziła inna osoba. 

Zwrot składki OC


Sprzedający może ubiegać się o zwrot składki OC, za niewykorzystany okres ubezpieczenia, jedynie w przypadku wypowiedzenia umowy przez nabywcę. W innych wypadkach zwrot składki ubezpieczenia, nie należy się sprzedającemu.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z porównywarki ubezpieczeń Compero.pl. Szukasz taniego ubezpieczenia OC? Znajdź je przy pomocy naszego kalkulatora OC/AC: https://www.compero.pl/ubezpieczenia-samochodowe/kalkulator-oc-ac
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy