Reklama

Automoto

“Elektrykiem” po Europie – jak przygotować się do pokonywania długich tras? Kolejny odcinek podcastu Elektrycznie Tematyczni

Źródło: Volkswagen Group Polska / Opracowanie AC
Dodano: 09.08.2023
DB2023AU00384_large_edited-Resizer-750Q75
Share
Udostępnij
  • samochody elektryczne są często postrzegane jako świetne do miasta, tematem nowego odcinka podcastu Elektrycznie Tematyczni były dalekie podróże takim autem
  • gościem Pawła Pilarczyka był tym razem Maciej Kuchno, redaktor naczelny portalu Autogaleria.pl
  • z jego doświadczeń wynika, że w dłuższych trasach najlepiej korzystać z fabrycznej nawigacji, która na bieżąco dopasowuje planowane punkty ładowania do zużycia energii, a przygotowany akumulator szybciej się naładuje

Choć jeszcze kilka lat temu samochody elektryczne, za sprawą swoich niewielkich akumulatorów i słabo rozwiniętej infrastruktury, nadawały się jedynie do jazdy po mieście, dziś obraz ten kształtuje się zupełnie inaczej. Bezemisyjne limuzyny i SUV-y zasięgiem zaczynają dorównywać swoim spalinowym odpowiednikom, a nieustannie rosnąca liczba punktów ładowania zachęca do pokonywania nimi nawet dalekich, wakacyjnych tras. Gość 54. odcinka podcastu Elektrycznie Tematyczni niedawno właśnie taką trasę pokonał i podzieli się garścią przemyśleń oraz wskazówek. Jak najlepiej jechać – rozładowując akumulator praktycznie do zera czy robiąc częste postoje na ładowanie? Czy infrastruktura w Europie jest lepsza niż w Polsce? Czy podróż elektrykiem po Europie kosztuje mniej niż samochodem spalinowym? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania!

Jeszcze nie tak dawno temu samochody elektryczne postrzegane były jako pojazdy nadające się jedynie do poruszania się po mieście i pokonywania krótkich dystansów. Wpływ na to miały zarówno akumulatory o niewielkich pojemnościach, jak i infrastruktura ładowania, która nie była dostatecznie rozwinięta. Elektromobilność jednak rozwija się w niesamowicie szybkim tempie i dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Rynek pojazdów elektrycznych poszerzył się o duże, wygodne limuzyny oraz SUV-y z wysokopojemnościowymi akumulatorami, które pozwalają w komfortowych warunkach wybrać się nawet w długą, międzypaństwową wakacyjną podróż. Rozwija się również infrastruktura, umożliwiając coraz swobodniejsze poruszanie się po trasach szybkiego ruchu.


Jak jednak przygotować się do takiej podróży, jeśli planujemy pokonać ją właśnie samochodem bezemisyjnym? Nasz gość, który niedawno odbył pojazdem elektrycznym podróż z Warszawy do włoskiego Como i z powrotem zna odpowiedź na to pytanie. Choć pod względem planowania podróży posiadacze samochodów elektrycznych mają coraz mniej na głowie, nadal jednak jazda taka wymaga wcześniejszego spojrzenia na mapę i przeanalizowania dostępnych po drodze punktów ładowania. Niezwykle pomocne okazują się tutaj specjalne aplikacje, które biorąc pod uwagę model pojazdu, jakim się poruszamy, potrafią przewidzieć zużycie energii i podpowiedzieć, gdzie zrobić postój na ładowanie tak, aby było ono jak najbardziej efektywne. Kierowcy pozostaje jedynie rozkoszować się dynamiczną jazdą w ciszy.

Jak najlepiej jechać – rozładowując akumulator praktycznie do zera czy robiąc częste postoje na ładowanie? Czy infrastruktura w Europie jest lepsza niż w Polsce? Czy podróż elektrykiem po Europie kosztuje mniej niż samochodem spalinowym?

Maciej Kuchno

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w najnowszym odcinku naszego podcastu „Elektrycznie Tematyczni”. Zapraszamy do słuchania, oglądania i subskrybowania! Najnowszy odcinek można znaleźć pod tym adresem: https://youtu.be/cNdASQGnOAw.

Pytania oraz sugestie można wysyłać na adres email: kontakt@insightoutlab.com

Partnerzy podcastu: marka Volkswagen i InsightOut Lab.

Foto: Volkswagen Group Polska

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy