Reklama

Kultura

Banknot 0 Euro. Tak teatr przypomina Siemaszkową

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 17.08.2021
55635_banknot
Share
Udostępnij
Wanda Siemaszkowa – legendarna polska aktorka, przed laty dyrektorka rzeszowskiego teatru, który następnie otrzymał jej imię – doczekała się upamiętnienia na banknocie. Będzie go można kupić od 21 sierpnia w bankomacie, który stanie w budynku teatru przy ul. Sokoła na czas trwania Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Nakład jest ograniczony.  
 
Wandę Siemaszkową, charyzmatyczna aktorkę scen lwowskich i krakowskich, która po II wojnie światowej została dyrektorką Teatru Ziemi Rzeszowskiej. Kierowała nim krótko, w latach 1945-47, a najbardziej spektakularnym spektaklem, jaki wtedy wystawiono była „Balladyna”. Imię Siemaszkowej rzeszowska scena dramatyczna nosi od 1959 roku. Teatr przypomina swoją patronkę przy kolejnych rocznicach, upamiętnia ją wydawnictwami i artystycznymi przedsięwzięciami – ukazało się opowiadanie multimedialne „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”, czytano sztukę Jerzego Pleśniarowicza „Panna Młoda z Wesela. Wanda Siemaszkowa”. W górnej części teatralnego foyer na stałe umieszczona jest wystawa archiwalnych zdjęć przedstawiających aktorkę. 
Teraz stworzono pamiątkę, która ucieszy każdego kolekcjonera resovianów – banknot o nominale 0 Euro z podobizną Siemaszkowej i obrazem dawnego budynku teatru przy ul. Sokoła. Będzie można nabyć go od 21 sierpnia w Kasach Teatru (w godzinach ich otwarcia) oraz w specjalnym bankomacie we foyer podczas teatralnych wydarzeń – cena 20 zł. 
 
Z okazji premiery banknotu, 20 sierpnia w Teatrze odbędzie się specjalne spotkanie, którego gośćmi będą potomkowie Siemaszkowej. 
 
Czym jest Banknot 0 Euro?

Powszechnie znany pod nazwą Banknot 0 Euro w tym roku obchodzi swoje szóste urodziny. Powstał we Francji w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później miała miejsce polska emisja – pierwszy Banknot 0 Euro w Polsce przedstawiał Warszawę, a jego nakład 5000 sztuk sprzedano w ciągu jednego dnia.
 
Ojcem projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę. Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale 0 Euro. Projekt błyskawicznie zyskał rozgłos za granicą, a jego zasięg powiększył się o nowe kraje.
 
Wyjątkową cechą pamiątkowego Banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Choć banknoty 0 Euro nie są środkiem płatniczym i jedynie swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy