Reklama

Kultura

Banknot 0 Euro. Tak teatr przypomina Siemaszkową

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 17.08.2021
55635_banknot
Share
Udostępnij
Wanda Siemaszkowa – legendarna polska aktorka, przed laty dyrektorka rzeszowskiego teatru, który następnie otrzymał jej imię – doczekała się upamiętnienia na banknocie. Będzie go można kupić od 21 sierpnia w bankomacie, który stanie w budynku teatru przy ul. Sokoła na czas trwania Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE. Nakład jest ograniczony.  
 
Wandę Siemaszkową, charyzmatyczna aktorkę scen lwowskich i krakowskich, która po II wojnie światowej została dyrektorką Teatru Ziemi Rzeszowskiej. Kierowała nim krótko, w latach 1945-47, a najbardziej spektakularnym spektaklem, jaki wtedy wystawiono była „Balladyna”. Imię Siemaszkowej rzeszowska scena dramatyczna nosi od 1959 roku. Teatr przypomina swoją patronkę przy kolejnych rocznicach, upamiętnia ją wydawnictwami i artystycznymi przedsięwzięciami – ukazało się opowiadanie multimedialne „O Wandzie, co chciała do Rzeszowa”, czytano sztukę Jerzego Pleśniarowicza „Panna Młoda z Wesela. Wanda Siemaszkowa”. W górnej części teatralnego foyer na stałe umieszczona jest wystawa archiwalnych zdjęć przedstawiających aktorkę. 
Teraz stworzono pamiątkę, która ucieszy każdego kolekcjonera resovianów – banknot o nominale 0 Euro z podobizną Siemaszkowej i obrazem dawnego budynku teatru przy ul. Sokoła. Będzie można nabyć go od 21 sierpnia w Kasach Teatru (w godzinach ich otwarcia) oraz w specjalnym bankomacie we foyer podczas teatralnych wydarzeń – cena 20 zł. 
 
Z okazji premiery banknotu, 20 sierpnia w Teatrze odbędzie się specjalne spotkanie, którego gośćmi będą potomkowie Siemaszkowej. 
 
Czym jest Banknot 0 Euro?

Powszechnie znany pod nazwą Banknot 0 Euro w tym roku obchodzi swoje szóste urodziny. Powstał we Francji w 2015 roku. Zaledwie cztery lata później miała miejsce polska emisja – pierwszy Banknot 0 Euro w Polsce przedstawiał Warszawę, a jego nakład 5000 sztuk sprzedano w ciągu jednego dnia.
 
Ojcem projektu Euro Souvenir jest Richard Faille, który w 1996 roku nawiązał współpracę z francuską rządową mennicą Monnaie de Paris, aby produkować spersonalizowane medale, które muzeum, obiekt turystyczny czy park rozrywki mogłyby oferować odwiedzającym jako pamiątkę. Sukces sprawił, że po długich przygotowaniach, w 2015 roku we Francji pojawił się pamiątkowy banknot o nominale 0 Euro. Projekt błyskawicznie zyskał rozgłos za granicą, a jego zasięg powiększył się o nowe kraje.
 
Wyjątkową cechą pamiątkowego Banknotu 0 Euro Souvenir jest możliwość przedstawienia na nim wizerunków interesujących miejsc, obiektów czy też rozpoznawalnych postaci, zarówno historycznych jak i współczesnych, które dotychczas nie znalazły się na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Choć banknoty 0 Euro nie są środkiem płatniczym i jedynie swoim wyglądem przypominają oryginalne banknoty Euro, są one wyprodukowane ze 100% bawełnianego papieru. Zawierają także elementy ochronne takie jak m.in. znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy