Reklama

Biznes

W Inkubatorze stworzyli aplikację do komunikacji osób niepełnosprawnych

Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 25.09.2017
34527_main
Share
Udostępnij

Aplikacja TIM to ponad tysiąc autorskich piktogramów, z których można układać pojedyncze wyrażenia, zwroty, całe zdania czy listy zadań. Właśnie dzięki tym prostym piktogramom i nowym technologiom, firma DKK Development działająca w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, chce ułatwić osobom niepełnosprawnym komunikację. Z aplikacji z powodzeniem korzystają podopieczni dwóch ośrodków z Podkarpacia, a w przyszłości być może będzie ona dostępna globalnie. Nieoceniony wkład w rozwój aplikacji miały osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie.

Aplikację TIM (Things I Mean) stworzyli Jacek Krzysztofiński, Marcin Kubasik i Łukasz Działo, którzy od 2014 roku prowadzą firmę DKK Development, specjalizującą się w aplikacjach rozrywkowych i biznesowych. W 2015 roku postanowili skupić się na aplikacjach medycznych, systemach wspomagających osoby niepełnosprawne i społeczeństwo starzejące się. Od początku 2017 roku DKK Development funkcjonuje w Inkubatorze Technologicznym Aeropolis w Jasionce.

Baza autorskich piktogramów w TIM stale rośnie

Pomysł na aplikację wspomagającą komunikację wyszedł z inicjatywy osoby niepełnosprawnej. – Bliska nam osoba miała problem z komunikacją i zapytała, czy potrafilibyśmy jej pomóc – przyznaje Łukasz Działo z DKK Development. – Na początku działalności nie byliśmy w stanie udźwignąć finansowo tak dużego projektu. Zrealizowaliśmy kilka mniejszych, między innymi Roof Painter, Simple Wallet. W trakcie trwania tych projektów zgłębialiśmy temat komunikacji alternatywnej.

TIM składa się z autorskiej bazy piktogramów. Obecnie jest ich ponad tysiąc, ale ciągle powstają nowe. Za ich pomocą można tworzyć pojedyncze wyrażenia, zwroty, całe zdania czy listy zadań (np. lista zakupów). Z czasem okazało się, że obrazek obrazkowi nierówny i innych potrzebują autyści, a innych osoby z porażeniem kończyn. W tworzeniu piktogramów pomagały osoby na co dzień pracujące z niepełnosprawnymi, znające ich potrzeby.

Twórcy aplikacji przyznają, że samodzielne wyrażenie rzeczy tak pozornie prostej jak lista zakupów, jest sporym wyzwaniem dla osób, które mają problem z komunikacją. Dzięki prostej obsłudze użytkownik – dostosowując program do własnych potrzeb – może np. w kilka sekund pokazać w sklepie, że potrzebuje wodę gazowaną i trzy zielone jabłka.

TIM dla osób po udarze, z autyzmem i zespołem Downa

Aplikacja TIM jest tak zaprogramowana, że mogą z niej korzystać osoby z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i ruchowej, szczególnie autyści, osoby z zespołem Downa. – Docelowo chcemy, aby z aplikacji korzystali dorośli, np. po udarze – wyjaśnia Łukasz Działo. – Przed nami jeszcze dopracowanie platformy do komunikacji on-line, która pozwoli osobom niepełnosprawnym komunikować się za pomocą Internetu.

TIM został już dostosowany do potrzeb Damiana, cierpiącego na porażenie kończyn górnych oraz dolnych. Do porozumiewania się używał segregatora z obrazkami. Było to dla niego trudne manualnie i bardzo frustrujące. Firma zaprojektowała prototyp joysticka, który współpracuje z aplikacją, dzięki czemu kilkukrotnie przyspiesza komunikację Damiana.
W przyszłości umożliwi mu kontakt z rówieśnikami przez Internet, co wcześniej było dla niego nieosiągalne.

Choć premiera aplikacji jeszcze się nie odbyła, już korzystają z niej podopieczni z dwóch ośrodków na Podkarpaciu: PSONI Koło w Jarosławiu oraz Zespół Szkół Specjalnych w Kolbuszowej Dolnej. Twórcy TIM-a przyznają, że nieoceniony wkład w rozwój aplikacji miały osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie, dzięki którym aplikacja może stać się unikatowym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych na szeroką skalę.

W przyszłości TIM wejdzie na rynek globalny

DKK Development chce, aby aplikacja była w przyszłości dostępna także na rynku globalnym. W listopadzie br. firma organizuje konferencję dla logopedów i opiekunów, by pokazać jak rozwiązania branży IT mogą ułatwić komunikację z dziećmi niepełnosprawnymi. – Zależy nam również, by zaprezentować naszą aplikację podczas Kongresu 590 w G2A Arenie – mówi Łukasz Działo.

Znaczenie aplikacji dostrzega również zarząd Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A, która zarządza Inkubatorem Technologicznym. – W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym funkcjonuje wiele innowacyjnych przedsiębiorstw, nastawionych na produkcję i wdrażających nowe technologie, z których jesteśmy dumni. Ale mamy także firmy, których działalność pomaga rozwiązywać pewne problemy społeczne. Taką firmą jest DKK Development – mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.  – Mam nadzieję, że aplikacja TIM będzie z powodzeniem stosowana przez osoby niepełnosprawne nie tylko w Polsce, ale w przyszłości także na świecie.

Jacek Krzysztofiński, Marcin Kubasik i Łukasz Działo przyznają, że praca nad aplikacją wiele ich nauczyła i pozwoliła spojrzeć na problemy niepełnosprawnych z innej perspektywy. Od początku działalności chcieli tworzyć programy i aplikacje dla osób niepełnosprawnych, ale dzięki TIM-owi zdecydowali, że będzie to główny kierunek działalności ich firmy.

Podczas spotkania DKK Development z dziećmi niepełnosprawnymi, jakie odbyło się w pierwszej połowie września w Jasionce, Jakub Kocój z Cadway Automotive opowiadał dzieciom o tym, jak projektowane są samochody; dzieci miały okazję bawić się pojazdami złożonymi z klocków oraz podziwiać różne modele dronów.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy