Reklama

Świat

Włochy: delegacja Komisji Europejskiej z misją na Lampedusie

Miłosz Marczuk / PAP
Dodano: 15.09.2023
Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO
Fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO
Share
Udostępnij

Delegacja Komisji Europejskiej przebywa na włoskiej Lampedusie – przekazała w piątek agencja Ansa. Dodano, że na wyspie incognito przebywa jeden z dyrektorów KE, aby na własne oczy zapoznać się z panującym na wyspie kryzysem migracyjnym i ustalić dalsze kroki. Równocześnie KE zapewnia, że pracuje nad wypłatą obiecanych pieniędzy dla Tunezji, która przestała kontrolować łodzie wypływające w kierunku Lampedusy.

“Komisja nadal angażuje się w prace nad wdrożeniem memorandum z Tunezją. Przed wypłatą środków należy przeanalizować i zatwierdzić projekty” powiązane z umową – cytuje rzeczniczkę KE Ansa.

“Określane są projekty związane z zarządzaniem migracjami. Na przykład mamy 17 łodzi, które są gotowe do udostępnienia Tunezji” – dodała przedstawicielka KE. “Wdrażanie w innych sektorach, np. w energetyce, jest w toku” – uzupełniła.

Ponieważ nie ustaje napływ imigrantów z wybrzeży Tunezji, włoski rząd podejrzewa, że kontrole w Tunisie ustały, a straż przybrzeżna nie monitoruje już sytuacji, bo nie nadchodzą zapowiedziane przez UE fundusze. Wypłatę blokuje Parlament Europejski i biurokracja KE – napisała w piątek turyńska “La Stampa”.

Na początku lata przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i dwóch szefów rządów (Mark Rutte z Holandii i włoska premier Giorgia Meloni) odwiedzili Tunezję dwukrotnie w ciągu pięciu tygodni, obiecując 255 mln euro. Teraz wygląda na to, że sytuacja nagle się zmieniła. Dlatego Włochy naciskają na UE, żeby wypłacić te pieniądze.

“Dla rządu w Rzymie ta blokada pieniędzy dla Tunezji jest ogromnym problemem, także dlatego, że premier Meloni bardzo zaangażowała się w porozumienie, które teraz kwestionuje Parlament Europejski” – napisała “La Stampa”. Jak pisze gazeta, w rozmowie telefonicznej, którą odbyły w czwartek wieczorem Meloni z von der Leyen, padły słowa o “szantażu” ze strony Tunisu.

Dla Włoch rok 2023 będzie prawdopodobnie rokiem największej liczby migrantów przybywających drogą morską od 2017 roku. Od początku roku przypłynęło ich 118 436 w porównaniu z 64 529 w tym samym okresie 2022 roku i 41 188 w 2021 roku.

Na włoską wyspę Lampedusa, położoną pomiędzy Maltą i wybrzeżem Tunezji, dotarło w ostatnich dniach drogą morską 6,8 tys. migrantów z krajów afrykańskich. Rząd w Rzymie z jednej strony podejmuje wysiłki na rzecz przenoszenia migrantów z wyspy na terytorium Włoch kontynentalnych, natomiast z drugiej – poszukuje rozwiązania problemu na szczeblu Unii Europejskiej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy