Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że jest możliwe utworzenie międzynarodowej komisji w celu zbadania przyczyn i konsekwencji zniszczenia tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, na południu Ukrainy – poinformowało w środę biuro tureckiego przywódcy.
Można zastosować metodę negocjacyjną, podobną do tej wykorzystywanej w kontekście korytarza zbożowego przez Morze Czarne, aby wyjaśnić problem zniszczonej we wtorek tamy i przeprowadzić śledztwo w tej sprawie – przekazała agencja Anatolia.
Wedle sugestii prezydenta Erdogana taka komisja, podobnie jak w przypadku inicjatywy zbożowej wynegocjowanej z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 roku, powinna składać się z delegatów z Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.
Ankara jest gotowa odegrać swoją rolę w wypracowaniu pokoju między Moskwą a Kijowem – zapewnił Erdogan.
Prezydent Zełenski napisał na Twitterze, że rozmawiał w środę ze swoim tureckim odpowiednikiem o “humanitarnych i środowiskowych konsekwencjach rosyjskiego aktu terroru w hydroelektrowni w Nowej Kachowce” (https://tinyurl.com/ymp3cny8).
Stwierdził również, że “głos Turcji ma znaczenie, jeśli chodzi o wycofanie się sił okupacyjnych z ukraińskiego terytorium”.
Władze Ukrainy poinformowały we wtorek, że Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Rosja nie przyznaje się do odpowiedzialności za wybuch. Prezydent Erdogan rozmawiał także w środę z Władimirem Putinem o sprawie zniszczenia tamy, podkreślając potrzebę przeprowadzenia pilnego śledztwa.
Na terenach dotkniętych kataklizmem uratowano dotychczas ponad 1,5 tys. osób. Woda zniszczyła tam ponad 1,9 tys. budynków mieszkalnych w 20 miejscowościach. Większość zalanych obszarów znajduje się obecnie pod kontrolą rosyjskich okupantów. Utonęło wiele zwierząt domowych i gospodarczych, zginęły niemal wszystkie zwierzęta z ogrodu zoologicznego w Nowej Kachowce. Władze Ukrainy podkreślają, że wysadzenie hydroelektrowni jest katastrofą ekologiczną na skalę “niespotykaną w Europie od dziesięcioleci”.