Reklama

Świat

Prezydent Biden zapowiedział zrzuty pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński / PAP
Dodano: 01.03.2024
Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL
Fot. PAP/EPA/CHRIS KLEPONIS / POOL
Share
Udostępnij

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w piątek, że Stany Zjednoczone wkrótce rozpoczną dostarczanie pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy drogą powietrzną. Jest to reakcja na ograniczanie dostaw pomocy dla Palestyńczyków przez Izrael.

Biden ogłosił plany rozpoczęcia zrzutów pomocy humanitarnej na początku spotkania dwustronnego z premier Włoch Giorgią Meloni w Białym Domu, zapowiadając, że pierwsze loty zaczną się “w najbliższych dniach”. Oświadczył, że USA są zdeterminowane, by pomóc cierpiącym cywilom i “nie cofną się przed niczym”, aby to zrobić. Stwierdził też, że obecny przepływ pomocy do Gazy jest niewystarczający.

Zrzuty to ostatnia deska ratunku

Do ogłoszenia dochodzi w momencie, gdy izraelskie bombardowanie i restrykcje na przejściach granicznych ze Strefą Gazy ograniczają możliwości dostaw pomocy humanitarnej do enklawy, która według ONZ jest na skraju klęski głodowej. W podobny sposób pomoc dostarcza już Jordania, której lotnictwo w czwartek zrzuciło 33 tony żywności. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapowiedział, że USA będą współpracowały z Jordanią i że nie będzie to jeden lot. Ostrzegł też, że z własnego doświadczenia w wojsku wie, że “jest to jedna z najcięższych operacji wojskowych, bo tak wiele parametrów musi być dokładnie prawidłowych”. Pierwsze dostawy mają obejmować żywność w postaci wojskowych racji żywnościowych.

Jak notuje “Washington Post” eksperci zajmujący się pomocą humanitarną zwracają uwagi, że ta metoda wysyłania żywności jest zwykle używana jako ostatnia deska ratunku, bo jest mało wydajna i droga.

“Myślę, że zrzuty to droga ostatniego wyboru dostarczania pomocy” – powiedział Philippe Lazzarini, szef ONZ-owskiej agencji pomocy Palestyńczykom UNRWA. Dodał, że nie jest to rozwiązanie dla kryzysu humanitarnego w Gazie. “Prawdziwa odpowiedź to otwarcie przejść granicznych” – dodał.

Ofiary śmiertelne walki o żywność

W czwartek wokół prywatnego konwoju z pomocą humanitarną w północnej części strefy Gazy wydarzyła się tragedia, kiedy tłum Palestyńczyków obległ samochód z dostawami żywności. Według miejscowych władz zginęło ponad 100 osób, a ponad 700 zostało rannych.

Biden podczas spotkania z Meloni oznajmił, że USA nadal dążą do zawieszenia broni, które umożliwi uwolnienie zakładników i dostarczenie pomocy do całej Strefy Gazy. Włoska premier wyraziła poparcie dla jego wysiłków i stwierdziła, że odpowiedź na kryzys humanitarny w Gazie jest największym priorytetem dla jej rządu.

Czytaj także: Strefa Gazy: liczba ofiar śmiertelnych ataków izraelskich przekroczyła 28 tysięcy

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy