Reklama

Świat

Premier Czech: kraje V4 różnią się, ale jest zgoda co do konieczności pomocy Ukrainie

Karol Kostrzewa, Mikołaj Małecki, Piotr Górecki/PAP
Dodano: 27.02.2024
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Share
Udostępnij

Między krajami Grupy Wyszehradzkiej pozostają różnice, ale jest zgoda w dwóch kwestiach: rosyjska agresja na Ukrainę to naruszenie prawa międzynarodowego, a Ukrainie potrzeba jest pomoc i powinniśmy jej udzielić – powiedział we wtorek w Pradze premier Czech Petr Fiala.


W Pradze odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4) z udziałem premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier – Donalda Tuska, Petra Fiali, Roberta Ficy i Viktora Orbana. Tematami rozmów były bezpieczeństwo energetyczne, strategiczna agenda UE i zapobieganie nielegalnej migracji.

Na wspólnej konferencji prasowej premierów Fiala przyznał, że między krajami V4 są różnice i “te różnice pozostają i są publicznie dobrze znane”.

“Jednocześnie udało nam się ustalić, że są pewne kwestie, gdzie jesteśmy w stanie znaleźć konsensus, że są tematy, w których nasze kraje mogą współpracować (…). Panuje między nami zgoda (…) w temacie agresji Rosji w Ukrainie co do dwóch spraw – po pierwsze co do tego, że agresja rosyjska stanowi poważne naruszenie prawa międzynarodowego, jest to stanowisko podzielane przez wszystkie cztery nasze kraje. Drugi punkt, co do którego się zgadzamy, to to, że Ukrainie jest potrzebna pomoc, a my powinniśmy Ukrainie pomagać” – powiedział Fiala.

“Będziemy uczestniczyć w pomocy – my, wszystkie cztery nasze kraje. Różnimy się jednak, to jest tajemnicą poliszynela, jaką formę ta pomoc ma przyjąć z poszczególnych krajów” – przyznał czeski premier.

Jak mówił, Polska i Czechy udzielają pomocy również o charakterze militarnym, a Słowacja i Węgry w takiej pomocy nie uczestniczą. “Natomiast te dwa kraje są gotowe wspierać pomocą humanitarną, finansową i w innej postaci” – zaznaczył czeski premier.

Dodał, że nie ukrawa też, iż kraje V4 różnią się również w poglądzie na to, co było przyczyną rosyjskiej agresji na Ukrainę i jak ta sprawa powinna zostać rozwiązana.

Fiala dodał, że wszystkie kraje są przekonane, że wspólna polityka rolna UE wymaga zmiany oraz że należy współpracować w dziedzinie energetyki. Kolejny wspólny punkt, który wymienił, to walka z nielegalną migracją.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy