Reklama

Świat

Armenia: już co najmniej 25 ofiar śmiertelnych azerbejdżańskiej ofensywy w Górskim Karabachu

PAP
Dodano: 19.09.2023
Fot. PAP/EPA/SARGSYAN/OC MEDIA HANDOUT
Fot. PAP/EPA/SARGSYAN/OC MEDIA HANDOUT
Share
Udostępnij

Co najmniej 25 osób, w tym dwóch cywilów, zginęło od początku ofensywy, jaką wojska Azerbejdżanu rozpoczęły we wtorek – poinformował armeński pełnomocnik ds. praw człowieka w separatystycznym Górskim Karabachu, cytowany przez agencję Reutera.


Reuters podkreślił jednak, że nie jest w stanie zweryfikować tych doniesień.

Wcześniej agencja AFP informowała, że do ataku Azerbejdżan używa artylerii, samolotów i dronów.

Władze Azerbejdżanu poinformowały natomiast, że wojska Azerbejdżanu przełamały linię sił Armenii w Górskim Karabachu w kilku miejscach i są zdeterminowane, aby osiągnąć swoje strategiczne cele. Dodały, że będą gotowe do rozmów z Ormianami jedynie w przypadku, gdy ci się poddadzą i złożą broń w spornej enklawie.

Zaznaczyły też, że Azerbejdżan nie ma celów wojskowych w samej Armenii, a jego jedynym celem jest przywrócenie kontroli nad całym swoim terytorium.

Rosyjski niezależny portal Meduza poinformował we wtorek wieczorem, że przed siedzibą rządu Armenii na Placu Republiki w Erywaniu zebrały się setki demonstrantów, którzy próbują wedrzeć się do budynku, a ich żądaniem jest dymisja premiera Nikola Paszyniana oraz reakcja rządu na wydarzenia w enklawie. Policja używa granatów hukowych, na miejscu są karetki pogotowia.

We wtorek siły zbrojne Azerbejdżanu najechały separatystyczny region Górskiego Karabachu, zamieszkany głównie przez ludność ormiańską i nazwały swoje działania “operacją antyterrorystyczną”. W opinii władz w Baku działania te są podyktowane “koniecznością przywrócenia porządku konstytucyjnego, wyparcia sił zbrojnych Armenii z terytorium Azerbejdżanu, stłumienia prowokacji na dużą skalę, a także ochrony ludności cywilnej, szczególnie Azerów, którzy w ostatnich latach osiedlili się na odzyskanych w 2020 roku terenach sąsiadujących z Górskim Karabachem”.

Azerbejdżan i Armenia od wielu lat toczą spór o Górski Karabach, zamieszkany przez Ormian separatystyczny region, będący de iure częścią Azerbejdżanu. Do ostatniej odsłony tego konfliktu doszło w 2020 roku, gdy Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad częścią tego terytorium, a Rosja rozmieściła tam kontyngent pokojowy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy