Reklama

Świat

WHO: pandemia Covid-19 nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia w skali globalnej

PAP
Dodano: 05.05.2023
73783_5maj1
Share
Udostępnij

Pandemia Covid-19 nie stanowi już zagrożenia dla zdrowia w skali globalnej – ogłosiła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), cytowana przez agencję Reutera. WHO zmieniła tym samym kategoryzację pandemii koronawirusa, która obowiązywała od stycznia 2020 roku.

Z wielką nadzieją ogłaszam, że Covid-19 przestał stanowić zagrożenie dla zdrowia w skali globalnej; koronawirus zmienił świat i zmienił nas; jeżeli wrócimy do tego, co było przed pandemią Covid-19 i nie wyciągniemy odpowiednich wniosków, zawiedziemy przyszłe pokolenia – oświadczył dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO ostrzegł zarazem przed lekceważeniem Covid-19, podkreślając, że pandemia wciąż trwa i zagraża milionom ludzi na całym świecie. “Ten wirus nadal zabija i zmienia się. Pozostaje ryzyko pojawienia się nowych wariantów, które powodują gwałtowne przyrosty zachorowań i zgonów” – ostrzegł Ghebreyesus, cytowany na stronie internetowej ONZ.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2019 roku w 12-milionowym Wuhan, stolicy chińskiej prowincji Hubei. W marcu 2020 roku pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się m.in. na Europę i Amerykę Północną. Według danych ONZ z powodu Covid-19 zmarło dotąd na świecie ponad 6,9 mln osób.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy