Reklama

Świat

Chiny: Li Qian – zaufany stronnik przewodniczącego Xi – wyznaczony na premiera

Andrzej Borowiak / PAP
Dodano: 11.03.2023
72411_44813440_44813315
Share
Udostępnij
Chiński parlament formalnie zatwierdził w sobotę wybór Li Qianga na premiera ChRL – podały państwowe media. Li, uznawany za zaufanego stronnika i wieloletniego współpracownika przywódcy kraju Xi Jinpinga, zastąpił na tym stanowisku Li Keqianga.
Wybór zatwierdzono w ceremonialnym głosowaniu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL). Za Li opowiedziało się 2936 obecnych na sali delegatów, trzech było przeciw, a ośmiu wstrzymało się od głosu – wynika z podsumowania wyświetlonego na ekranie w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie.
 
Li, który jest urzędnikiem numer dwa w Komunistycznej Partii Chin (KPCh), nominalnie pokieruje Radą Państwową, czyli chińskim rządem, a do jego zadań będzie należał nadzór nad gospodarką. Komentatorzy oceniają jednak, że pod rządami Xi pozycja premiera została osłabiona, a wszystkie najważniejsze decyzje są w rękach przewodniczącego.
 
Nowy premier przejmuje stery w drugiej gospodarce świata w czasie narastających napięć w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi oraz spowolnienia wzrostu gospodarczego w kraju. W ubiegłym roku PKB Chin zwiększyło się zaledwie o 3 proc., a na rok bieżący władze wyznaczyły cel na poziomie około 5 proc. – najniższy od dziesięcioleci.
 
Awans 63-letniego Li jest kontynuacją zmian personalnych zatwierdzonych na XX krajowym zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) jesienią ubiegłego roku, gdzie Xi Jinping dodatkowo umocnił swoją władzę i w najważniejszych komitetach otoczył się zaufanymi stronnikami. Li jest w grupie dygnitarzy, którzy blisko współpracowali z Xi w latach 2000., gdy zarządzał on prowincją Zhejiang.
 
W awansie nie przeszkodził mu brak doświadczenia na stanowisku wicepremiera ani krytyka, jaka spadła na niego w związku z błędami organizacyjnymi podczas głośnego dwumiesięcznego lockdownu covidowego w Szanghaju wiosną 2022 roku, gdy był najważniejszym urzędnikiem w tym mieście.
 
Na XX zjeździe Xi zerwał z tradycją i przedłużył swoją władzę na trzecią pięcioletnią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego KPCh. W piątek parlament przyznał mu bezprecedensową trzecią kadencję jako przewodniczącego ChRL, co było możliwe dzięki wykreśleniu z konstytucji limitu kadencji głowy państwa. Oznacza to, że Xi może sprawować ten urząd dożywotnio.
 
OZPL zatwierdziło w sobotę również wybór Liu Jinguo na szefa Państwowej Komisji Nadzoru, która zarządza kampanią antykorupcyjną. Zhang Jun wybrano na prezesa Najwyższego Sądu Ludowego, a Ying Yonga na prokuratora generalnego. Zatwierdzono też skład państwowej Centralnej Komisji Wojskowej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy