Reklama

Świat

Szefowa KE: podzielamy obawy Waszyngtonu ws. potencjalnej pomocy wojskowej Chin dla Rosji

Oskar Górzyński/PAP
Dodano: 11.03.2023
72410_44813394_44813215
Share
Udostępnij
Podzielamy obawy USA ws. potencjalnego wysyłania broni przez Chiny do Rosji – powiedział PAP rzecznik prasowy szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Sprostował w ten sposób wcześniejszą wypowiedź przewodniczącej podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu.
Podczas konferencji po spotkaniu z Joe Bidenem, Ursula von der Leyen pytana o amerykańskie ostrzeżenia w kwestii rozważanego przez Chiny wysłania śmiercionośnej pomocy wojskowej Rosji, odpowiedziała: "myślę, że jest to sprawa dotycząca zainteresowanych krajów".
 
Jak wyjaśnił przedstawiciel unijnej delegacji, taka odpowiedź wynikała z tego, że szefowa KE źle usłyszała pytanie. Dodał, że jej odpowiedź brzmiałaby następująco:
 
"Omówiliśmy kwestię sankcji i obchodzenia sankcji. Podzielamy obawy na ten temat i codziennie współpracujemy w tym obszarze. Szczególnie przedyskutowaliśmy wrażliwy problem uzupełniania zasobów wojskowych Rosji. Objęliśmy już sankcjami państwa trzecie, takie jak Iran, za obchodzenie naszych sankcji".
 
We wspólnym oświadczeniu Joe Bidena i Ursuli von der Leyen przywódcy zapowiedzieli podjęcie "nowych kroków", by agresywnie egzekwować nałożone restrykcje i odstraszać podmioty z państw trzecich od ich omijania i zasilania rosyjskiej machiny wojennej.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy