Reklama

Świat

Ukraina: zaostrzenie sytuacji w szturmowanym przez Rosjan Bachmucie

PAP
Dodano: 10.03.2023
72405_10mar9
Share
Udostępnij
Sytuacja w szturmowanym przez siły rosyjskie Bachmucie w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy się zaostrza, a wróg próbuje przerwać ukraińską linię obrony – poinformowała w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na Telegramie.

"Sytuacja w Bachmucie jest zaostrzona, wróg kontynuuje natarcie i usiłuje przerwać obronę naszych wojsk” – przekazała Malar (https://t.me/annamaliar/576).

Podkreśliła, że ukraińscy żołnierze robią wszystko, co możliwe, by nie pozwolić siłom rosyjskim na realizację ich planów.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił w piątek w komunikacie, że siły rosyjskie nie ustają w atakach na kierunku bachmuckim i jednostki ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby liczne ataki w okolicach wioski Iwaniwske oraz samego Bachmutu. Siły rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim w obwodzie donieckim m.in. Bohdaniwkę, Ryhoriwkę, Biłą Horę, Zalizne i Bachmut – podano w komunikacie Sztabu (https://tinyurl.com/4zzhaaa6).

Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Władze w Kijowie podają, że sytuacja w mieście jest coraz trudniejsza, lecz większość Bachmutu, w tym centrum, wciąż pozostaje pod kontrolą ukraińskiej armii. Straty obu stron są wysokie, jednak według różnych szacunków najeźdźcy tracą od pięciu do siedmiu razy więcej żołnierzy niż broniąca się armia ukraińska.

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) ocenił zaś, że ukraińskie wojska zakończyły kontrolowane wycofywanie się ze wschodniej części Bachmutu, a oddziały agresora zajmowały w środę co najmniej 50 proc. obszaru miasta.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy