Reklama

Świat

Prezydent Macron: czas na nowy początek w relacjach z W. Brytanią

PAP
Dodano: 10.03.2023
72401_10mar5
Share
Udostępnij
"Nadszedł czas na nowy początek" w relacjach francusko – brytyjskich – powiedział w piątek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem.

Francja i Wielka Brytania uzgodniły wieloletnie ramy finansowe dotyczące wydatków na walkę z nielegalną migracją przez kanał La Manche – poinformował Macron.

Wyjaśnił, że środki te będą przeznaczone między innymi na wyeliminowanie szmuglowania migrantów przez kanał w małych łodziach, poprawę systemu monitorowania oraz interweniowania przez siły bezpieczeństwa na terytorium Francji.

"Rozwiniemy możliwości operacyjne i wzmocnimy koordynację (ze stroną brytyjską) w sprawach dotyczących migracji" – dodał francuski prezydent.

Podkreślił, że cel osiągnięcia autonomii strategicznej przez Unię Europejską powinien być realizowany przy współpracy z Wielką Brytanią w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa.

Macron poinformował też, że podczas spotkania zostały poruszone takie tematy, jak współpraca energetyczna, energia jądrowa, czy zintensyfikowanie pracy nad wspólnymi projektami i inwestycjami Francji i Wielkiej Brytanii.

„W najbliższym czasie naszym pragnieniem jest pomóc Ukrainie w odparciu ataków” – zadeklarował prezydent Francji, określając pomoc militarną Ukrainie jako priorytet.

Piątkowe spotkanie Macrona z Sunakiem miało doprowadzić do "resetu" w relacjach obu państw – komentuje Reuters. Telewizja France 24 podaje, że pierwszy od pięciu lat szczyt francusko-brytyjski ma pozwolić na wznowienie dobrych relacji po napięciach związanych z brexitem czy sojuszami Wielkiej Brytanii w regionie Azji i Pacyfiku.

Spotkanie przedstawicieli obu państw miało przede wszystkim dotyczyć wzmocnienia walki z nielegalną migracją przez kanał La Manche, współpracy w kwestiach obronności i pomocy militarnej dla Ukrainy.

„Nasza dawna historia, nasza bliskość i nasza wspólna wizja światowych wyzwań oznacza, że partnerstwo między Zjednoczonym Królestwem a Francją nie jest jedynie ważna, ale jest konieczna” – deklarował Sunak przed wizytą w Pałacu Elizejskim.

Jak poinformowała France 24, brytyjski rząd zapowiedział, że podczas spotkania przywódcy obu państw ogłoszą „zwiększoną koordynację dostaw armii Ukrainie” i szkolenia ukraińskich żołnierzy.

Brytyjski premier podkreślił podczas konferencji prasowej konieczność „złamania modelu ekonomicznego organizacji przestępczych” organizujących nielegalny transport migrantów przez kanał La Manche.

„Dzisiejsze spotkanie symbolizuje nowy początek, odnowione porozumienie” – powiedział Sunak.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy