Reklama

Świat

W ciągu doby Rosjanie zaatakowali Ukrainę 84 rakietami. Wojska wroga nadal próbują otoczyć Bachmut

PAP
Dodano: 09.03.2023
72360_9mar4
Share
Udostępnij
W ciągu doby Rosjanie zaatakowali Ukrainę 84 rakietami różnych typów, 34 udało się zestrzelić – powiadomił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w czwartek. Siły wroga nie porzucają prób otoczenia Bachmutu w obwodzie donieckim – dodano w komunikacie.

Osiem rakiet manewrujących trafiło cele na Ukrainie – poinformował Sztab (https://tinyurl.com/2tpmdemj).

Wcześniej Siły Powietrzne powiadomiły, że w czasie zmasowanego ataku rakietowego Rosjanie wykorzystali 81 rakiet różnych typów, a ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 34 z 48 pocisków manewrujących.

Przeciwnik przeprowadził również 12 ataków lotniczych; zastosował osiem dronów typu Shahed-136, połowę z nich zestrzelono – przekazał również Sztab.

W wyniku zmasowanego ataku rakietowego zginęło co najmniej sześć osób (w obwodzie lwowskim i dniepropietrowskim). Oprócz tego informowano o co najmniej pięciu ofiarach śmiertelnych rosyjskich ostrzałów w Chersoniu i w obwodzie donieckim.

"Przeciwnik nie porzuca prób otoczenia Bachmutu, by następnie dążyć do zajęcia całych obwodów donieckiego i ługańskiego. Główne wysiłki koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i szachtarskim" – napisano dalej w komunikacie Sztabu.

Według ukraińskiego dowództwa siły rosyjskie kontynuowały szturm Bachmutu. "Nasi obrońcy odparli liczne ataki w rejonie Bachmutu i miejscowości Iwaniwske" – podano.

Na kierunkach kupiańskim i łymanskim Rosjanie próbowali przełamać ukraińską linię obrony, a na awidijiwskim i szachtarskim – kontynuowali bezskuteczne ataki na Krasnohoriwkę, Kamiankę, Awdijiwkę, Sewerne, Perwomajske, Newelske, Marjinkę, Pobiedę i Wuhłedar.

Według informacji Sztabu w obwodzie chersońskim w miejscowościach Hoła Prystań i Nowa Zburjiwka nasiliło się szabrownictwo, a rosyjscy żołnierze wywożą zrabowane sprzęty ciężarówkami, które dostarczały amunicję.

Lotnictwo ukraińskie w ciągu doby przeprowadziło siedem ataków na wojska i sprzęt przeciwnika. Ukraińskie siły rakietowe raziły punkt dowodzenia, sześć rejonów skupienia wojsk, dwa punkty logistyczne, trzy magazyny amunicji, stację walki radioelektronicznej i zestaw przeciwrakietowy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy