Reklama

Świat

ONZ: koszt zniszczeń w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji przekroczy 100 mld dol.

PAP
Dodano: 07.03.2023
72301_7mar1
Share
Udostępnij
Koszt zniszczeń w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji przekroczy 100 miliardów dolarów – powiedziała we wtorek na przeprowadzonej zdalnie konferencji prasowej Louisa Vinton z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

"Z kalkulacji, jakie jak dotąd przeprowadzono, jasno wynika, że koszty zniszczeń zaprezentowanych przez rząd, poparte przez partnerów międzynarodowych, przekroczą 100 miliardów dolarów" – powiedziała Vinton, która jest przedstawicielką UNDP w Turcji, cytowana przez agencję Reutera.

Dodała, że przewidywane liczby zostaną przedstawione na konferencji darczyńców, która odbędzie się w Brukseli 16 marca. Jej celem będzie zebranie funduszy dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

W kataklizmie, jaki nawiedził Turcję i Syrię 6 lutego, zginęło ponad 52 tys. osób, wiele z nich pod gruzami zawalonych budynków. Wcześniej Bank Światowy oszacował koszt zniszczeń w samej Turcji na około 34,2 mld dolarów – przypomina Reuters.

Vinton opisała tragiczne sceny z tureckiej prowincji Hatay, która najbardziej ucierpiała w wyniku trzęsień ziemi w kraju, jako "apokaliptyczne", dodając, że setki tysięcy domów zostało zniszczonych. "Potrzeby są duże, ale zasoby są ograniczone" – skomentowała przedstawicielka UNDP.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy