Reklama

Świat

Estonia: zakończyły się wybory parlamentarne; po raz pierwszy większość głosów oddano online

Jakub Bawołek/PAP
Dodano: 06.03.2023
72246_44770770_44770768
Share
Udostępnij
W Estonii dobiegły w niedzielę końca wybory parlamentarne; o godz. 20 czasu lokalnego (godz. 19 w Polsce) zamknięto lokale do głosowania. Po raz pierwszy w historii kraju ponad połowę głosów oddano online – poinformował estoński Narodowy Komitet Wyborczy. Wstępne wyniki mają być znane około godz. 23.
W wyborach wzięło udział 63,7 proc. uprawionych do tego obywateli Estonii. Według wstępnych wyliczeń 51 proc. głosów oddano internetowo – pierwszy raz w historii kraju e-głosy stanowią większość wszystkich oddanych.
 
Otworzoną w poniedziałek możliwość głosowania online i w wybranych lokalach wyborczych zamknięto w sobotę o godz. 20. E-głos oddany na przestrzeni ostatniego tygodnia mógł zostać zmieniony poprzez oddanie głosu tradycyjnie do urny wyborczej w niedzielę.
 
Obywatele Estonii wybierali na czteroletnią kadencję 101 członków jednoizbowego parlamentu – Riigikogu. W wyborach startowało dziewięć partii i 11 kandydatów niezależnych. Próg wyborczy w wyborach do parlamentu wynosi 5 proc. Według wcześniejszych sondaży faworytem wyborów była Estońska Partia Reform, którą kieruje premier Kaja Kallas.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy