Reklama

Świat

Grecja: premier przeprosił rodziny ofiar katastrofy kolejowej

PAP
Dodano: 05.03.2023
72213_44767826_44767824
Share
Udostępnij
Szef greckiego rządu Kyriakos Micotakis przeprosił w niedzielę rodziny ofiar katastrofy kolejowej, w której we wtorek zginęło 57 osób i która wywołała – jak pisze agencja AFP – ogromny gniew w Grecji.
"Jako premier jestem winien wszystkim, a zwłaszcza rodzinom ofiar, przeprosiny" – napisał Micotakis w przesłaniu skierowanym do Greków i opublikowanym m.in. na jego koncie na Facebooku.
 
"W Grecji w 2023 roku nie może dojść do tego, żeby dwa pociągi jechały w przeciwnych kierunkach na tej samej linii i pozostawały przez nikogo niezauważone" – podkreślił premier.
 
"Nie możemy, nie chcemy i nie powinniśmy ukrywać się za błędami ludzkimi" – napisał Micotakis.
 
Do zderzenia składu towarowego z pociągiem pasażerskim doszło we wtorek późnym pobliżu miasta Larisa w środkowej Grecji. W katastrofie zginęło 57 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.
 
Premier Micotakis już wcześniej nazwał katastrofę "straszliwym wypadkiem bez precedensu w historii kraju" i stwierdził, że jego przyczyną był "przede wszystkim tragiczny ludzki błąd".
 
W środę policja aresztowała zawiadowcę stacji z Larisy, który jest podejrzany o zaniedbania prowadzące do śmierci i ciężkich uszkodzeń ciała. Minister transportu Kostas Karamanlis podał się do dymisji; jak powiedział, rezygnacja ze stanowiska jest jego obowiązkiem i "mógł zrobić tylko tyle, aby uhonorować pamięć ofiar", dodając, że bierze na siebie odpowiedzialność za "długoletnie zaniedbania" państwa.
 
Karamanlis podkreślił, że greckie koleje znajdują się w stanie, który jest niedopuszczalny w XXI wieku.
 
W następstwie katastrofy, greckie związki zawodowe kolejarzy rozpoczęły w czwartek strajk, wstrzymując działanie kolei w kraju i metra w Atenach. Kolejarze protestują przeciwko warunkom pracy i "niebezpiecznemu brakowi modernizacji systemu kolejowego", którego przyczyną był brak inwestycji w tym sektorze przez lata głębokiego kryzysu finansowego, który wstrząsał Grecją przez większość poprzedniej dekady.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy