Reklama

Świat

Prezydent Zełenski: świat potrzebuje rzeczywistego ucieleśnienia praworządności

PAP
Dodano: 03.03.2023
72196_44760627_44760617
Share
Udostępnij
Świat potrzebuje rzeczywistego ucieleśnienia praworządności, by ochronić ludzkość przed wszystkimi źródłami agresji – oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji „Zjednoczeni na rzecz Sprawiedliwości” we Lwowie.
Zełenski opowiedział się za przyjęciem przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych projektu ukraińskiej rezolucji, która „przyczyni się do utworzenia Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciw Ukrainie”.
 
„Trybunał ten stanie się ogniwem, które rozwiąże problem niemożności ścigania przez Międzynarodowy Trybunał Karny zbrodni agresji” – powiedział.
 
Podkreślił, że każdy strzał, który zabiera niewinne życie, musi mieć konsekwencje w postaci zgodnego z prawem i sprawiedliwego wyroku karzącego mordercę, a odpowiedzią na każdą przemoc, która niszczy życie ludzkie, musi być sprawiedliwa decyzja sądowa, chroniąca ludzką godność.
 
Według prezydenta szczególną uwagę należy zwrócić na zbrodnie popełniane przez Rosję na ukraińskich dzieciach. "Chodzi o deportację dzieci, uprowadzanie ich oraz próby wymazania narodowej i rodzinnej tożsamości dziecka” – oznajmił.
 
Zełenski podkreślił, że udokumentowano już ponad 70 tys. rosyjskich zbrodni wojennych, ale wciąż nie wiadomo o wszystkich przestępstwach. „Mamy dane o tysiącach cywilnych ofiar rosyjskich ataków. Tysiącach… Ale jest jasne, że okupant zabrał życie znacznie większej liczby ludzi” – zaznaczył.
 
We Lwowie odbyła się w piątek konferencja „Zjednoczeni na rzecz Sprawiedliwości”, poświęcona rozwiązaniom, które pozwolą rozliczyć odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne Rosji popełnione na Ukrainie.
 
W otwarciu konferencji uczestniczyli też prezydent Łotwy Egils Levits, komisarz UE ds. wymiaru sprawiedliwości Didier Reynders, prokurator generalny USA Merrick Garland, minister sprawiedliwości i prokurator generalny RP Zbigniew Ziobro, politycy, dyplomaci oraz szefowie prokuratur niektórych państw europejskich.
 
Polskę podczas konferencji reprezentowali też wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta i Prokurator Krajowy Dariusz Barski.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy