Reklama

Świat

Grupa G-20 – Chiny i Rosja uniemożliwiły wydanie wspólnego dokumentu na zakończenie obrad w Bengaluru

PAP
Dodano: 25.02.2023
71941_44711156_44711154
Share
Udostępnij
Podczas sobotniego spotkania ministrów finansów państw G-20 w indyjskim Bengaluru nie udało się uzgodnić wspólnego komunikatu końcowego. Chiny i Rosja uniemożliwiły porozumienie w sprawie wspólnego dokumentu.
Różnice dotyczyły dwóch punktów: potępienia rosyjskiego ataku na Ukrainę oraz kwestii umorzenia długu krajom ubogim – podał Reuters.
 
Brak zgody wśród członków G-20 sprawił, że Indie, gospodarz szczytu, zdecydowały się na wydanie "podsumowania przewodniczącego", w którym jedynie podsumowały dwa dni rozmów i odnotowały różnice zdań.
 
"Większość członków zdecydowanie potępiła wojnę na Ukrainie i podkreśliła, że powoduje ona ogromne ludzkie cierpienie i zaostrza istniejące niedomagania w globalnej gospodarce" – napisano, przytaczając zakłócenia w łańcuchach dostaw, zagrożenia dla stabilności finansowej oraz utrzymujący się brak bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego.
 
Dwóch uczestników spotkania powiedziało Reutersowi, że Rosja i Chiny nie chcą, by platforma G-20 była wykorzystywana do omawiania spraw politycznych.
 
Obecna w Bengaluru sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że potępienie Rosji jest "absolutnie konieczne" w każdym oświadczeniu.
 
Zazwyczaj po spotkaniu G-20 wspólne oceny i cele zapisywane są w oświadczeniu końcowym. Jednak od czasu wojny na Ukrainie rozmowy utknęły w martwym punkcie, gdyż członkiem Grupy 20 jest także Rosja.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy