Reklama

Świat

Liderzy Trójkąta Weimarskiego: nasze państwa będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo jak będzie to konieczne

Mikołaj Małecki / PAP
Dodano: 24.02.2023
71929_24lu8
Share
Udostępnij
Państwa Trójkąta Weimarskiego będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo, jak będzie to konieczne. Wzywają Rosję do bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy – czytamy we wspólnym oświadczeniu przywódców Polski, Francji i Niemiec.

O przyjęciu wspólnej deklaracji poinformował prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w piątek, czyli w dzień rocznicy pełnoskalowej napaści Rosji na Ukrainę. "Dzisiaj w związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę jest wspólna deklaracja nasza, czyli państw Trójkąta Weimarskiego. Myśmy rozmawiali z panem kanclerzem Olafem Scholzem i panem prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na ten temat w Monachium, że taką wspólną deklarację przygotujemy właśnie na rocznicę, na dziś" – poinformował prezydent Duda na konferencji prasowej.

Dodał, że deklaracja jest "bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie, i mocna w sensie politycznym". "Więc przyjmujemy ją z satysfakcją" – zaznaczył prezydent. Pełny tekst deklaracji został opublikowany w piątek na prezydenckiej stronie internetowej.

Jak czytamy w opublikowanej deklaracji, przywódcy "potwierdzili w najostrzejszych słowach swoje potępienie dla niesprowokowanej i brutalnej wojny napastniczej Rosji przeciwko Ukrainie, która stanowi jawne pogwałcenie porządku międzynarodowego opartego na Karcie Narodów Zjednoczonych".

"Rok po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej, brutalnej wojny, przywódcy Trójkąta Weimarskiego wyrażają swoją niezachwianą solidarność z Ukrainą i swoje bezwarunkowe poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach oraz dla jej niezbywalnego prawa do samoobrony przed rosyjską agresją. Państwa Trójkąta Weimarskiego będą nadal mocno wspierać Ukrainę i jej naród tak długo, jak będzie to konieczne. Wzywają Rosję do bezwarunkowego zaprzestania działań wojennych i wycofania swoich sił z całego terytorium Ukrainy" – napisano w oświadczeniu.

Przywódcy potwierdzili również swoje zaangażowanie w koordynację wysiłków mających na celu zaspokajanie pilnych potrzeb sprzętowych Ukrainy. "Polska, Francja i Niemcy w pełni wspierają Ukrainę w korzystaniu z jej prawa do obrony przed inwazją Rosji, w tym poprzez zapewnienie pomocy wojskowej i obronnej, i będą to robić tak długo, jak będzie to konieczne, także w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju oraz poprzez Misję Pomocy Wojskowej UE (EUMAM)" – głosi oświadczenie liderów Trójkąta Weimarskiego.

Sygnatariusze oświadczenia zadeklarowali też zaangażowanie we wdrażanie nowych założeń postawy odstraszania i obrony NATO oraz w zwiększanie sojuszniczej obecności wojskowej we wschodniej części Sojuszu. "Polska, Francja i Niemcy powtarzają, że NATO i jego zobowiązanie z art. 5 do wzajemnej obrony stanowią filar bezpieczeństwa euroatlantyckiego" – czytamy.

"W związku z tym trzej przywódcy wyrażają wspólne zobowiązanie do kontynuowania szybkiego wdrażania decyzji podjętych na szczycie w Wersalu oraz tych zawartych w Kompasie Strategicznym, w szczególności w odniesieniu do wzmocnienia europejskiej obronnej bazy technologicznej i przemysłowej, a także rosnącej komplementarności między obroną europejską i NATO" – wskazano w dokumencie.

Dokument potwierdza również wolę Polski, Francji i Niemiec do wsparcia Ukrainy w powojennej odbudowie, w tym odbudowie infrastruktury zniszczonej w wyniku agresji dokonanej przez Rosję, "jak również bieżące międzynarodowe wysiłki koordynacyjne na rzecz odbudowy gospodarczej i ożywienia gospodarczego w Ukrainie".

"Polska, Francja i Niemcy potępiają nieustanne ataki Rosji na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną, a także przymusowe deportacje ukraińskiej ludności cywilnej, i powtarzają, że zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa nie mogą pozostać bezkarne. W tym względzie w pełni popierają dochodzenia prowadzone przez prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego, jak również ukraiński wymiar sprawiedliwości" – czytamy.

Jak czytamy, trójka przywódców zgodziła się również, że "przyszłość Ukrainy jest w Europie". "Przyjęli do wiadomości euroatlantyckie aspiracje Kijowa i potwierdzili znaczenie solidarności z Ukrainą. Polska, Francja i Niemcy z zadowoleniem przyjmują decyzję Rady Europejskiej z 2022 roku o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE, a także wysiłki Ukrainy na rzecz wprowadzania reform w tak trudnych czasach. Gorąco zachęcają ten kraj do kontynuowania obranej drogi" – napisane we wspólnej deklaracji.

"Trójkąt Weimarski będzie stał u boku Ukrainy i jej narodu tak długo, jak będzie to konieczne. Dotyczy to również naszej gotowości do dalszego przyjmowania i wspierania tych, którzy musieli szukać schronienia przed rosyjską agresją" – oświadczyli również liderzy Polski, Francji i Niemiec.

Przywódcy Trójkąta Weimarskiego zadeklarowali również, że będą koordynować swoje działania z większą intensywnością i spotkają się ponownie na szczycie w Paryżu przed latem 2023 roku.

Trójkąt Weimarski to powstały w 1991 roku format współpracy międzynarodowej zrzeszający Polskę, Francję i Niemcy. W tej formule prezydent Duda spotkał się z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec w ubiegły piątek podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Spotkanie poświęcone było kwestiom bezpieczeństwa i wsparcia zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy