Reklama

Świat

Ukraina: prezydent Zełenski na uroczystości rocznicowej w centrum Kijowa wręczył odznaczenia i sztandary bojowe

PAP
Dodano: 24.02.2023
71914_44701469_44701437
Share
Udostępnij
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wręczył sztandary bojowe i odznaczenia żołnierzom ukraińskim, w tym pośmiertnie – wojskowym poległym w obronie kraju, podczas uroczystości, która odbyła się w centrum Kijowa w piątek, w rocznicę inwazji rosyjskiej.
"Dzisiaj, po roku decydującej wojny o niepodległość chcę powiedzieć wszystkim, którzy walczą o Ukrainę i żyją Ukrainą – jestem z was dumny" – powiedział Zełenski. Podkreślił, że to właśnie od żołnierzy ukraińskich zależy istnienie kraju. "Dziękuję wszystkim, kto wytrzymał ten okrutny rok i komu Ukraina zawdzięcza niezłomność" – dodał prezydent.
 
Uroczystość odbyła na placu Sofijskim, gdzie znajduje się jedna z najważniejszych i najstarszych świątyń Kijowa – prawosławny Sobór Mądrości Bożej. Obecni byli przedstawiciele władz i armii: dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny, ministrowie, urzędnicy.
 
Rosja rozpoczęła rankiem 24 lutego 2022 roku inwazję na Ukrainę z zamiarem zajęcia Kijowa i obalenia władz sąsiedniego kraju. Wobec oporu Ukraińców i własnych błędów w kampanii poniosła fiasko, ale zajęła obszary południowej i wschodniej Ukrainy. W drugiej połowie 2022 roku armia ukraińska podjęła kontrofensywę, odzyskując znaczną część terenów okupowanych. Do tej pory Rosja okupuje ok. 1/5 terytorium Ukrainy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy