Reklama

Świat

Premier Węgier: rząd doszedł do wniosku że nie należy zmieniać stosunku do wojny na Ukrainie

Marcin Furdyna / PAP
Dodano: 23.02.2023
71898_23lu2
Share
Udostępnij
Na niedawnym posiedzeniu rządu Węgier w Sopronie zdecydowano, że nie należy zmieniać węgierskiego stosunku do wojny na Ukrainie – powiedział na spotkaniu z parlamentarzystami z koalicji Fidesz-KDNP w Balatonfured na wschodzie kraju premier Viktor Orban.

Szef rządu zwrócił się w środę do członków koalicji partii parlamentarnych Fidesz-KDNP przed wiosenną sesją parlamentu, która ma się rozpocząć pod koniec lutego. Podczas spotkania stwierdził, że interes narodowy Węgier wymaga, aby kraj dalej trzymał się z daleka od wojny na Ukrainie.

„Tak zdecydował naród węgierski w kwietniu (w wyborach parlamentarnych – PAP): nie będziemy dostarczać broni, nie przystąpimy do żadnej koalicji wojennej” – powiedział do parlamentarzystów Orban. „W tej wojnie nie może być zwycięzcy” – dodał.

„Jego zdaniem Rosja nie może wygrać, ponieważ cały świat zachodni popiera Ukrainę. Z kolei Rosja jest potęgą nuklearną i nie może być zapędzona do narożnika, bo może rozpocząć wojnę nuklearną” – napisał relacjonujący spotkanie prorządowy dziennik „Magyar Nemzet”.

Orban stwierdził, że wojna na Ukrainie osłabiła europejską gospodarkę, ale też siłę militarną, bo zmniejszone zapasy europejskich armii nie zostały uzupełnione.

Według szefa węgierskiego rządu „Europa w ciągu niespełna roku straciła swoją niezależność, siłę gospodarczą i militarną. W tej sytuacji Węgry muszą reprezentować własne interesy, bo tylko wtedy mogą wyjść z wojny nietknięte i silniejsze” – napisał dziennik.

Orban powiedział również, że administracja prezydenta USA Joe Bidena narzuca swoje interesy w Brukseli kosztem interesów europejskich.


Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy