Reklama

Świat

Czechy: nowy prezydent złoży wizytę w Polsce 16-17 marca

Piotr Górecki / PAP
Dodano: 20.02.2023
71783_20lu4
Share
Udostępnij
Prezydent-elekt Czech Petr Pavel powiedział w poniedziałek w Pradze, że złoży wizytę w Polsce w dniach 16-17 marca. Zaprzysiężenie Pavla odbędzie się 9 marca.

Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Pavel poinformował, że w drugą podróż zagraniczną po objęciu urzędu szefa państwa uda się do Warszawy. Z pierwszą wizytą, zgodnie z tradycją czesko-słowackich stosunków, Pavel pojedzie do Bratysławy.

21 marca ma być w Berlinie.

Czeski prezydent-elekt powiedział, że prezydent RP Andrzej Duda podczas rozmowy w czasie weekendu na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium wspomniał także o nieformalnym, wspólnym spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. „Oczywiście jestem na to otwarty, bo uważam, że mamy wystarczająco dużo tematów do rozmów” – powiedział Pavel, odpowiadając na pytanie PAP.

Mówiąc o wizytach Joe Bidena w Kijowie i Warszawie, Pavel stwierdził, że od prezydenta USA spodziewa się zapewnienia, że „wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Od Stanów Zjednoczonych po naszych europejskich sojuszników”. Dodał, że spodziewa się też dostarczenia w krótkim czasie Ukrainie „wszystkiego, co jest potrzebne do skutecznej obrony” przed inwazją Rosji.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy