Reklama

Świat

Turcja, Syria: liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wynosi już ponad 46,8 tys. osób

PAP
Dodano: 20.02.2023
71774_44664015_44664002
Share
Udostępnij
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło 6 lutego pogranicze turecko-syryjskie, przekroczyła w niedzielę 46,8 tys. – poinformowała turecka agencja informacyjna Andalou.
Na liście ofiar śmiertelnych kataklizmu w Turcji jest już 41 020 nazwisk. Natomiast od kilku dni nie pojawiły się nowe informacje dotyczące osób, które poniosły śmierć w sąsiedniej Syrii. Dotychczas podawano, że trzęsienie ziemi pozbawiło życia ponad 5 800 osób.
 
Większość syryjskich ofiar zginęła na ziemiach kontrolowanym przez rebeliantów, do których dostęp jest bardzo utrudniony – dotyczy to również dostaw pomocy humanitarnej.
 
W sobotę na tereny kontrolowane przez rebeliantów przez przejście graniczne Hammam wjechał pierwszy konwój Lekarzy bez Granic (MSF). Składający się z 14 ciężarówek konwój dostarczył 1296 dużych namiotów i zestawów do izolacji namiotów przed zimnem.
 
Jednak, jak ostrzega MSF, konieczne jest pilne zwiększenie liczby dostaw, aby dostosować je do skali kryzysu humanitarnego. W ciągu 10 dni po trzęsieniu ziemi liczba ciężarówek, które przekroczyły granicę z północno-zachodnią Syrią była niższa niż średnia dla 2022 roku – informują na swojej stronie internetowej Lekarze bez Granic.
 
"Opróżniliśmy nasze zapasy awaryjne w trzy dni, przekazując szpitalom prawie 12 ton sprzętu chirurgicznego, środków opatrunkowych i leków" – powiedział Hakim Khaldi, szef misji MSF w Syrii. "Nie zauważyliśmy jednak niemal żadnej pomocy z zewnątrz. Pomoc skapuje w znikomych ilościach" – dodał. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy