Reklama

Świat

Monachium: wiceprezydent USA Harris wzywa do rozliczenia zbrodni Rosji na Ukrainie

PAP
Dodano: 18.02.2023
71759_18l5
Share
Udostępnij
Rosyjskie zbrodnie na Ukrainie, to zbrodnie przeciwko ludzkości, winni będą pociągnięci do odpowiedzialności, a sprawiedliwości musi stać się zadość – oświadczyła w sobotę w trakcie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wiceprezydent USA Kamala Harris.

"Jeśli chodzi o działania Rosji na Ukrainie, to zbadaliśmy dowody, znamy normy prawne i nie ma wątpliwości: są to zbrodnie przeciwko ludzkości. (…) Mówię wszystkim, którzy popełnili te zbrodnie, i ich zwierzchnikom, którzy są współwinni tych zbrodni – zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności".

W swoim przemówieniu Harris określiła jako "barbarzyńskie i nieludzkie" m.in. zbrodnie popełnione w ukraińskiej Buczy wkrótce po inwazji Rosji w marcu 2022 r., zamach bombowy na szpital położniczy w Mariupolu 9 marca oraz gwałt na czteroletnim dziecku dokonany przez rosyjskiego żołnierza, które to zbrodnie zostały potwierdzone w raporcie ONZ.

"Zgódźmy się wszyscy: w imieniu wszystkich ofiar, zarówno tych znanych, jak i nieznanych, sprawiedliwości musi stać się zadość. (…) Jeśli Putin myśli, że może nas przeczekać, to się grubo myli. Czas nie jest po jego stronie" – podkreśliła Harris.

Jej zdaniem "nie możemy żyć w świecie, w którym państwa nie przestrzegają zasad i norm".

"Jeśli Putinowi uda się (podbić inny kraj – PAP), może to zachęcić inne kraje autorytarne do zrobienia tego samego. Dlatego Ukraina będzie nadal wspierana przez sojusz transatlantycki" – zaznaczyła.

Harris wyraziła również zaniepokojenie faktem, że Chiny pogłębiły swoje stosunki z Rosją od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę, ponieważ "chińskie wsparcie dla Rosji podważy międzynarodowy porządek oparty na zasadach".

Wiceprezydent USA zapewniła także, że "NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej".

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy