Reklama

Świat

Biały Dom: Polska jest świetnym sojusznikiem w NATO

PAP
Dodano: 17.02.2023
71740_44650691_44650688
Share
Udostępnij
Polska podniosła swoją pozycję w wielu aspektach, jest świetnym sojusznikiem w ramach NATO; to świetne miejsce na zakomunikowanie globalnej społeczności, jak ważne jest zachowanie jedności i wsparcie Ukrainy – oświadczył w piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
W rozmowie z TVN24 Kirby został zapytany, co według Białego Domu jest najważniejszym elementem nadchodzącej wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce? Jak ocenił, to "zakomunikowanie globalnej społeczności, jak ważne jest zachowanie jedności i wsparcie Ukrainy w zwycięstwie na polu walki". "Polska jest na to świetnym miejscem, ponieważ Polacy byli niezwykle hojni i zdeterminowani, by pomagać Ukrainie" – dodał.
 
Jak poinformował, prezydent Biden przekaże w swoim przemówieniu przede wszystkim podziękowania dla Polski za wsparcie Ukrainy i przyjęcie wielkiej liczby uchodźców.
 
Kirby stwierdził również, że Polska "podniosła swoją pozycję w wielu aspektach". "Jest świetnym sojusznikiem w NATO i jest właśnie tam, na wschodniej flance. Dlatego też zagrożenia, wyzwania, są dla narodu polskiego nie filozoficzne, ale rzeczywiste" – powiedział.
 
Pytany o wzmocnienie wschodniej flanki NATO, odparł, że nie chce uprzedzać słów Bidena. "Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie z Polski, jeśli chodzi o goszczenie amerykańskich żołnierzy na swoim terytorium. Myślę, że nie będzie tutaj żadnych nowych komunikatów na temat baz, ale tutaj toczy się stała dyskusja z polskimi przywódcami" – zaznaczył.
 
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego zauważył, że prezydent Biden zamierza utrzymać w Europie 100 tys. żołnierzy w formie rotacyjnej. "Sytuacja bezpieczeństwa w Europie się zmieniła. Nie zmienia się czy zmieni, ale już się zmieniła i USA chcą dotrzymać postanowień artykułu 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego – PAP)" – podkreślił.
 
Kirby został zapytany również o rosyjską ofensywę na Ukrainie. W odpowiedzi ocenił, że działania wojenne prawdopodobnie zaostrzą się na wiosnę. "Będziemy starali się zrobić wszystko co powinniśmy, żeby zapewnić na wiosnę sukces Ukrainy" – zapowiedział. Dopytywany o kwestię ewentualnego przekazana Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16, Kirby stwierdził, że nie doda nic do zdania Bidena w tej sprawie.
 
"Jeżeli jakieś kraje będą chciały przekazać myśliwce, to oczywiście uszanujemy to i będziemy wdzięczni, bo Ukraińcy tego potrzebują. Trzeba jednak też wziąć pod uwagę szkolenie i łańcuch dostaw, który utrzyma samoloty w powietrzu" – zaznaczył.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy