Reklama

Świat

Kanclerz Niemiec na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium: sojusznicy, którzy mogą wysłać czołgi na Ukrainę, powinni zrobić to teraz

PAP
Dodano: 17.02.2023
71739_44650675_44650609
Share
Udostępnij
Kraje sojusznicze, które są w stanie dostarczyć czołgi bojowe na Ukrainę, powinny to teraz zrobić – powiedział w piątek w Monachium kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jak podkreślił, Niemcy pomogą w podjęciu takiej decyzji, zapewniając logistykę, uzupełnienie zapasów oraz szkolenie ukraińskich żołnierzy.
„Dla mnie jest to przykład przywództwa, jakiego ludzie mogą oczekiwać od Niemiec” – podkreślił kanclerz.
 
Jak przypomniał Scholz, w zeszłym miesiącu niemiecki rząd zapowiedział planowaną dostawę nowoczesnych czołgów Leopard 2 z zasobów Bundeswehry, aby pomóc Ukrainie odeprzeć inwazję wojsk rosyjskich. Teraz oczekuje, aż niektórzy europejscy partnerzy także wywiążą się z własnych deklaracji dostarczenia Ukrainie Leopardów.
 
„Niemcy są największym sojusznikiem wojskowym Ukrainy w Europie kontynentalnej” – podkreślił Scholz, zaznaczając, że jego kraj nadal będzie chciał utrzymywać równowagę pomiędzy wsparciem dla Kijowa a unikaniem eskalacji konfliktu. Aby to zrobić, wszelkie działania muszą być nadal ściśle skoordynowane z sojusznikami.
 
„Kierunek, który razem obraliśmy, prowadzi przez niezbadane terytorium. Po raz pierwszy w naszej historii mocarstwo nuklearne prowadzi imperialistyczną agresywną wojnę tutaj, na europejskiej ziemi” – podsumował Scholz. Stwierdził także, że nie spodziewa się szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. „Myślę, że rozsądniej jest przygotowywać się do długiej wojny. Dlatego też ważne jest, aby sojusznicy byli gotowi wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne” – podkreślił kanclerz.
 
Scholz potwierdził również swoje zaangażowanie, mające na celu zwiększenie wydatków Niemiec na obronę do obecnego celu NATO. „Niemcy na stałe zwiększą wydatki na obronę do 2 proc. produktu krajowego brutto” – zapowiedział Scholz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy