Reklama

Świat

Prezydent Zełenski i premier Rutte: będziemy nadal działać na rzecz przekazania Ukrainie samolotów bojowych

Jarosław Junko/PAP
Dodano: 17.02.2023
71736_44650599_44650588
Share
Udostępnij
Budowanie koalicji na rzecz przekazania Ukrainie samolotów bojowych wymaga dalszych działań – mówili w piątek w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Holandii Mark Rutte. Dyskusja o samolotach jest trudniejsza od koalicji czołgowej” – przyznał Zełenski.
„Kwestia samolotów jest bardziej skomplikowana niż koalicja czołgowa. Będziemy pracowali nad tą (samolotową) koalicją. Rozpoczęliśmy rozmowy o szkoleniach. Jest to pytanie do całego świata, dlatego, że nie zależy to od jednego kraju” – wskazał ukraiński prezydent.
 
Rutte wyraził nadzieję, że sprawę przekazania Ukrainie samolotów uda się rozwiązać tak, jak rozwiązano kwestię dostaw czołgów. „Będziemy uważali, że będą dostawy i szkolenia, ale nie jestem gotów mówić o tym teraz. To, że Holandia jest skłonna, by przekazać te samoloty, to prawda. Ale nie będę o tym więcej mówił, bo to może przeszkodzić w podejmowaniu decyzji” – powiedział.
 
Premier Holandii i prezydent Ukrainy poinformowali na konferencji prasowej, że podczas rozmów omówili sankcje wobec Rosji oraz współpracę dwustronną, w tym pomoc Holandii dla Ukrainy.
 
Rutte przybył do Kijowa w piątek rano. Wizytę rozpoczął od złożenia wieńca przy ścianie pamięci poległych w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Poprzednio Rutte był na Ukrainie w lipcu ub. roku.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy