Reklama

Świat

Szef MON: udało się skompletować batalion Leopardów 2A4 dla Ukrainy

Mikołaj Małecki/PAP
Dodano: 15.02.2023
71706_44632050_44632025
Share
Udostępnij
Udało się skompletować batalion czołgów Leopard 2A4 dla Ukrainy, do koalicji dołączyły Norwegia, Kanada i Hiszpania, także Finlandia będzie uczestniczyła w tym projekcie – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli.
We wtorek i środę Błaszczak wziął udział w dwudniowym posiedzeniu ministrów obrony państw NATO. Podczas konferencji po spotkaniu w środę odniósł się do kwestii działań na rzecz pozyskiwania czołgów Leopard 2 dla Ukrainy.
 
"Rozmawialiśmy na temat koalicji donatorów czołgów Leopard 2. Chcę powiedzieć, że skompletowaliśmy batalion Leopardów 2A4; to było zadanie, które sobie postawiłem, i zakończyło się ono sukcesem. Do 14 czołgów Leopard, które przekaże Polska, dołączyła Norwegia w liczbie 8 czołgów, Kanada – 4 czołgów, no i Hiszpania – 4 do 6 czołgów. Również Finlandia będzie uczestniczyła w tym projekcie, jako donator czołgów stanowiących wsparcie dla batalionu pancernego" – powiedział szef MON.
 
Podkreślił, ze obecnie w Polsce trwa szkolenie ukraińskich załóg dla tych czołgów, również z udziałem instruktorów z Kanady i Norwegii.
 
Błaszczak zaznaczył również, że spotkanie odbyło się w "połowie drogi" między szczytem NATO w Madrycie w lipcu ubiegłego roku i szczytem w Wilnie zaplanowanym na lipiec tego roku. "Ustalaliśmy szczegóły, które będą jeszcze dopracowywane przez część wojskową, i mam nadzieję, że zostaną przyjęte w lipcu" – poinformował.
 
Dodał, że podpisał się pod kilkoma inicjatywami NATO. Wskazał na inicjatywę związaną "z budową wspólnych magazynów uzbrojenia – jesteśmy zainteresowani budową takich magazynów. (…) Druga inicjatywa dotyczy wymiany informacji z rozpoznania satelitarnego – to też jest ważne w sytuacji, w jakiej znalazła się Europa" – wskazał.
 
Błaszczak dodał, że NATO powinno koncentrować się na wzmacnianiu sił zbrojnych i ich interoperacyjności. "Podkreślałem, że 2 proc. PKB przeznaczone na obronność to jest minimum, a cel powinien być znacznie wyższy" – oświadczył, zaznaczając, że "padło bardzo wiele głosów podzielających" to myślenie.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy