Reklama

Świat

ONZ: Guterres zaapelował o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii

PAP
Dodano: 15.02.2023
71687_15lu1
Share
Udostępnij
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował we wtorek o pilną pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Syrii w wysokości ok. 400 mln dolarów, która miałaby być udzielana w ciągu 3 miesięcy.

"Ogłaszam dziś apel ONZ o 397 mln dolarów pomocy humanitarnej dla ludności, która padła ofiarą trzęsienia ziemi w Syrii. Byłaby ona udzielana w okresie najbliższych trzech miesięcy" – powiedział Guterres dziennikarzom. Dodał, że w przygotowaniu jest apel o podobną pomoc dla Turcji.

Guterres zaapelował do wszystkich krajów członkowskich ONZ o "bezzwłoczne dostarczenie tej pomocy humanitarnej" Syryjczykom potrzebującym pilnie dachu nad głową, opieki medycznej i żywności.

Przypomniał, że po tygodniu, który upłynął od katastrofalnego trzęsienia ziemi "miliony osób walczą o przeżycie pod gołym niebem w mroźnych temperaturach". Dodał, że "rozmiar cierpień ludzkich spowodowanych przez tę niewyobrażalną katastrofę, nie powinien być powiększany przez przeszkody stwarzane przez ludzi".

Wcześniej wobec obecnej bezprecedensowej sytuacji prezydent Syrii Baszar al-Asad zgodził się na otwarcie na trzy miesiące dwóch dodatkowych przejść granicznych z Turcją, aby ONZ mogła dostarczać przez nie pomoc humanitarną ofiarom kataklizmu.

W trzęsieniu ziemi na pograniczu turecko-syryjskim zginęło ponad 37 tys. osób – 31 643 w Turcji i ponad 5700 w Syrii.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy