Reklama

Świat

Biały Dom: Rosjanie robią postępy pod Bachmutem; ewentualny upadek miasta bez strategicznego znaczenia

Oskar Górzyński/PAP
Dodano: 14.02.2023
71682_44624976_44624920
Share
Udostępnij
To prawda, że wojska rosyjskie czynią stopniowe postępy pod Bachmutem, na wschodzie Ukrainy, ale nie można przesądzić, czy miasto zostanie zdobyte przez Rosjan – powiedział we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że nawet jeśli Bachmut upadnie, nie będzie to miało znaczenia strategicznego.
"Przyglądamy się temu każdego dnia i z pewnością jest to prawda, że Rosjanie kontynuują tam stopniowe postępy. Nie mogę przewidzieć, czy [Bachmut] upadnie (…). Nawet jeśli upadnie, to nie będzie miało to strategicznego wpływu na ogólną sytuację wojenną" – ocenił Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej.
 
Pytany o doniesienia i sugestie ze strony amerykańskich urzędników, że wojska ukraińskie nie powinny bronić miasta za wszelką cenę i zamiast tego zachować siły na wiosenną ofensywę, Kirby stwierdził, że USA nie będą dyktować Ukrainie, jak ma walczyć.
 
"Prezydent (Wołodymyr) Zełenski bardzo jasno wyraził się, jak postrzega walkę o Bachmut. I on i jego wojsko biją się odważnie, by nie dopuścić, by wpadło w ręce Rosjan, a konkretniej pana Prigożyna i jego eks-skazańców" – powiedział rzecznik, odnosząc się do złożonej z więźniów najemniczej Grupy Wagnera.
 
Jak dodał Kirby, dla szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna miasto ma szczególne znaczenie, bo chce zająć tamtejszą kopalnię gipsu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy