Reklama

Świat

Ukraiński sztab generalny: Rosjanie stracili 900 żołnierzy; kontynuują ataki na wschodzie kraju

PAP
Dodano: 12.02.2023
71624_44606323_44606269
Share
Udostępnij
W ciągu minionej doby Rosjanie stracili 900 żołnierzy – podał sztab generalny ukraińskiej armii w niedzielę. Rosjanie kontynuują ataki na pięciu kierunkach w obwodach ługańskim i donieckim – poinformowano.
Według sztabu generalnego w ciągu doby Rosjanie stracili 900 żołnierzy. W ostatnich tygodniach, po nasileniu rosyjskich ataków w obwodach ługańskim i donieckim, strona ukraińska regularnie informuje o wysokich stratach osobowych wroga.
 
Według brytyjskiego wywiadu wojskowego w ciągu ostatnich dwóch tygodni Rosja poniosła prawdopodobnie najwyższy wskaźnik ofiar od pierwszego tygodnia inwazji na Ukrainę. "Wzrost liczby rosyjskich ofiar jest prawdopodobnie spowodowany szeregiem czynników, w tym brakiem wyszkolonego personelu, koordynacji i zasobów na całym froncie – czego przykładem są Wuhłedar i Bachmut" – oceniono.
 
Doniesienia sztabu potwierdzają kontynuowanie przez siły rosyjskie ataków na wschodzie kraju.
 
"Przeciwnik skupia główne wysiłki na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymanskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim. Do ataków na pozycje naszych wojsk aktywnie stosuje lotnictwo taktyczne" – powiadomił sztab w komunikacie w niedzielę rano.
 
Siły ukraińskie odparły w ciągu doby ataki przeciwnika w rejonie miejscowości Biłohoriwka i rezerwatu Serebranskiego w obwodzie ługańskim, a także w okolicach miejscowości Torske, Fedoriwka, Bachmut, Iwaniwske, Czasiw Jar, Perwomajske, Pobieda, Marjinka i Wuhłedar w obwodzie donieckim.
 
W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 12 ataków rakietowych, z których trzy były skierowane na obiekty cywilne w Charkowie, 32 ataki lotnicze, w tym sześć z zastosowaniem irańskich dronów Shahed-136 (4 zostały zestrzelone).
 
Według sztabu obecnie nie widać oznak formowania zgrupowań uderzeniowych wroga na północnych granicach Ukrainy, w tym na terytorium Białorusi.
 
Rosjanie kontynuowali ostrzały artyleryjskie i moździerzowe wzdłuż linii frontu, a także w regionach graniczących z Rosją, gdzie obecnie nie toczą się działania bojowe (obwody czernihowski, sumski, charkowski).
 
Lotnictwo ukraińskie przeprowadziło w ciągu doby 19 ataków na pozycje wroga, a także dwa na stanowiska systemów przeciwrakietowych. Zestrzelono również samolot bojowy Su-25 i bezzałogowiec Orłan. Wojska rakietowe i artyleria raziły 14 rejonów skupienia wojsk rosyjskich oraz jeden system przeciwrakietowy.
 
https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/528062682840148.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy